Čínsky technologický gigant Baidu v stredu oznámil, že v marci verejnosti sprístupní svoj projekt v oblasti umelej inteligencie s názvom Ernie, píše CNBC.

Správy prišli v čase, keď si chatbot aplikácia ChatGPT, do ktorej investovala aj firma Microsoft, vo svete robí čoraz väčšie meno. Softvér sa preslávil najmä svojou schopnosťou realisticky komunikovať s ľuďmi a odpovedať na ich otázky. Okrem toho je schopný vytvárať rôzne texty, obrázky či iné formy médií a dokáže dokonca napísať aj presvedčivú esej či obchodný návrh.

Aplikácia ChatGPT v Číne aj napriek veľkému záujmu dostupná nie je. Mnoho čínskych firiem vrátane Baidu sa tak snaží vyvinúť podobnú technológiu. Do akej miery sa internetový robot (bot) Ernie aplikácii ChatGPT vyrovná však ešte nemožno určiť.

„Model Ernie najprv vložíme do vyhľadávača Baidu a potom ho v marci sprístupníme verejnosti,“ informoval v stredu generálny riaditeľ firmy Robin Li.

Spoločnosť podľa neho pracuje na „revolučnej verzii vyhľadávača Baidu založenom na modeli Ernie, ktorý do vyhľadávacieho algoritmu, ako aj tvorby obsahu, začleňuje generatívnu umelú inteligenciu“. Okrem toho chcú do vyhľadávača pridať interaktívne funkcie, vďaka ktorým budú používatelia onedlho môcť s novým modelom priamo komunikovať.

Firma Baidu v Číne prevádzkuje najrozšírenejší vyhľadávač, keďže Google je v krajine zakázaný. Podľa januárových údajov, ktorými disponuje firma Statcounter, Google z celosvetového hľadiska pokrýva takmer celý trh v oblasti vyhľadávacích nástrojov, pričom na druhom mieste je s takmer jednopercentným podielom práve Baidu.

Projekt Ernie spoločnosť spustila v roku 2019 a pri jeho vývoji využila „viac ako sto miliárd parametrov“. „(Ernie) trénuje na iných aplikáciách, ako aj tým, že každý deň vybavuje požiadavky miliárd používateľov,“ priblížil Robin Li. V jazyku umelej inteligencie sa pod pojmom parametre rozumie miera toho, koľko sa už model naučil. Ide o akési premenné, na základe ktorých pracuje.

Pre porovnanie, GPT-3 (predchodca ChatGPT) podľa správy Univerzity v Stanforde z roku 2021 využíva 175 miliárd parametrov.

Ďalšie dôležité správy

KK15 New York - Na archívnej snímke z 16. augusta 2019 logo banky JPMorgan Chase na newyorskej burze. Americká banka JPMorgan Chase zaplatí rekordných viac než 900 miliónov USD za manipuláciu trhov s drahými kovmi a štátnymi dlhopismi. Uviedla to Americká komisia pre obchodovanie s komoditami (CFTC). FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 16, 2019, file photo, the logo for JPMorgan Chase & Co. appears above a trading post on the floor of the New York Stock Exchange in New York. JPMorgan Chase admitted
Neprehliadnite

JPMorgan Chase obmedzila zamestnancom používanie aplikácie ChatGPT