Čínski tvorcovia politiky plánujú tento rok poskytnúť väčšiu podporu domácemu dopytu, pravdepodobne sa však nebudú vrhať na priame spotrebiteľské dotácie. Zamerajú sa hlavne na investície, priblížila agentúra Reuerts podľa informácií, ktoré získala exkluzívne.

V posledných týždňoch vrcholní politici opakovane signalizovali svoj zámer pracovať na podpore spotrebiteľskej sily 1,4 miliardy obyvateľov Číny po tom, čo sa hospodársky rast v roku 2022 prepadol na jednu z najslabších úrovní za takmer polstoročie.

To vyvolalo očakávania, že rozsiahle stimulačné opatrenia pre domácnosti by mohli byť oznámené na výročnom zasadnutí parlamentu v marci. V hre sú značné opatrenia na strane dopytu v podobe bilióna jüanov (148,28 miliardy dolárov) alebo viac v celoštátnych poukážkach na spotrebu.

Zdroje oboznámené s priebehom politických diskusií však očakávajú, že Čína sa bude dôslednejšie držať kľúčových priemyselných odvetví a infraštruktúry s cieľom podporiť pracovné miesta a príjmy, čo nakoniec zdvihne sentiment spotrebiteľov na rekordne nízke hodnoty. „Existujú obmedzené možnosti na stimuláciu spotreby,“ povedal zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity vzhľadom na uzavretosť politických diskusií. „Možnosť dávať peňažné dary je malá.“

Čínska komisia pre národný rozvoj a reformy neodpovedala okamžite na žiadosť o komentár.

Treba vyvážiť ekonomiku

Minulý rok bol skľučujúci pre čínskych spotrebiteľov, ktorí znášali bremeno tvrdých mantinelov covidu-19, ktoré boli v decembri náhle zrušené. Maloobchodné tržby klesli o 0,2 percenta, čo je druhý najhorší výkon od roku 1968, zatiaľ čo disponibilný príjem na obyvateľa vzrástol len o 2,9 percenta, čo je druhý najmenší nárast od roku 1989.

Mnohí ekonómovia roky tvrdili, že svetová ekonomika č. 2 by sa mala znovu vyvážiť, viac sa spoliehať na domácu spotrebu a znížiť závislosť na dlhom krytých investíciách, ktoré teraz produkujú viac dlhu ako rastu. Rýchle oživenie spotrebiteľského dopytu je ešte dôležitejšie pre oživenie ekonomiky v tomto roku, keďže export krajiny ochabuje v dôsledku globálneho spomalenia a krízou zasiahnutý trh s nehnuteľnosťami sa snaží postaviť na nohy.

Od decembrovej Ústrednej ekonomickej pracovnej konferencie komunistickej strany vrcholní politici zopakovali svoj zámer zvýšiť kúpnu silu spotrebiteľov bez toho, aby povedali ako. Prezident Si Ťin-pching v stredu povedal, že Čína by mala podniknúť kroky, aby sa spotrebitelia „odvážili míňať bez obáv o budúcnosť“.

Údaje Svetovej banky ukazujú, že investície ako podiel na čínskom HDP sú takmer o 20 percentuálnych bodov nad globálnym priemerom, zatiaľ čo spotreba domácností je takmer o 20 bodov nižšia, čo je väčšia nerovnováha ako v Japonsku v 80. rokoch, pred dlhou stagnáciou.

Rozdávanie peňazí nepomôže

Zmena sa ľahšie povie, ako urobí. Čínski lídri signalizovali svoj zámer zvýšiť domácu spotrebu za posledné desaťročie mnohokrát bez toho, aby sa to nejako výrazne dotiahlo. Politici sa obávajú, že veľké rozdávanie peňazí by zhoršilo majetkovú nerovnosť, znížilo produktivitu a zvýšilo riziko inflácie, uviedli zdroje. Niektorí ekonómovia takisto tvrdia, že akékoľvek zisky z predaja môžu byť krátkodobé.

„Vláda uprednostňuje investície a spúšťanie projektov,“ povedal Guo Tianyong z Pekingskej centrálnej univerzity financií a ekonómie. Vzhľadom na takéto obavy argumenty pre spotrebiteľské poukážky financované Pekingom v hodnote presahujúcej bilión juanov, ktoré predložili vplyvní akademici, ako je Yao Yang, dekan Národnej školy rozvoja na Pekingskej univerzite, alebo argumenty pre posilnenie sotva viditeľnej siete sociálneho zabezpečenia v Číne, ktorú predložila väčšina obhajcov rastového modelu zameraného na spotrebiteľa, strácajú pôdu pod nohami.

Poradcovia čínskych politikov sa obávajú, že oslabenie dopytu na Západe ohrozuje pracovné miesta vo výrobe. Tvrdia, že rad priemyselných odvetví vrátane nových technológií, ako je AI, si vyžaduje podporu a že výdavky na infraštruktúru musia pokračovať, ak sa má nezamestnanosť mladých ľudí znížiť z takmer rekordných úrovní.

Rast nad päť percent

„Tento rok musíme zaručiť ekonomický rast nad päť percent. Ak sa oživí ekonomický rast, firmy budú mať peniaze a ľudia budú mať prácu a príjmy,“ povedal poradca čínskeho kabinetu. Očakáva sa, že vláda tento rok rozšíri svoj rozpočtový deficit na približne tri percentá HDP, aby uspokojila tieto výdavkové potreby, uviedli odborníci z oblasti politiky, čím sa zvýši celkový dlh v ekonomike.

Niektorí analytici tvrdia, že zadržiavaný dopyt počas pandémie môže stačiť na rast spotreby s malou politickou podporou. Poukazujú na nové úspory domácností, ktoré v minulom roku dosiahli 17,8 bilióna jüanov, čo predstavuje nárast o 7,9 bilióna jüanov od roku 2021.

Politiky na zvýšenie spotreby majú stále svoje miesto v programe, ale pravdepodobne budú lokálneho charakteru a budú skromné, uviedli vládni poradcovia. Niekoľko čínskych miest už od decembra ponúklo celkovo asi päť miliárd jüanov v poukážkach a dotáciách na spotrebu. Provinčná vláda Ťiang-su sa zaviazala dotovať nákupné festivaly, zatiaľ čo iné jurisdikcie prisľúbili dotovať nákupy elektrických vozidiel alebo služieb starostlivosti o seniorov, informovali miestne médiá.

„Požiadavky na vydávanie poukážok na spotrebu a priame dotácie rastú, ale mali by sme nechať miestne samosprávy, aby túto prácu robili na základe miestnych podmienok,“ povedal tretí zdroj Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Čína zápasí s demografickými problémami, provincia S'-čchuan preto zavádza nové opatrenia