Čína v minulom roku 2022 zvýšila svoj export do Severnej Kórey viac ako trojnásobne, keď sa prevádzka nákladných vlakov medzi oboma krajinami obnovila po jej prerušení, ktoré malo obmedziť šírenie ochorenia covid-19. 

Konkrétne, vývoz z Číny do Severnej Kórey sa v roku 2022 zvýšil o 247,5 percenta na 894 miliónov dolárov (826,63 milióna eur), ukázali v piatok oficiálne údaje čínskej colnej správy.

Najvýznamnejšími exportnými položkami z hľadiska hodnoty boli sójový olej, pneumatiky, kryštálový cukor, tabak a nemenované lieky.

Pchjongjang si začiatkom roka 2022 vytvoril veľké zásoby čínskeho zdravotníckeho tovaru vrátane masiek a ventilátorov.

Víťazstvo nad ochorením covid-19

Severná Kórea vyhlásila víťazstvo nad ochorením covid-19 vlani v auguste, ale v decembri ešte kúpila 2,27 milióna masiek, 12 000 teplomerov a 40 000 párov zdravotníckych gumených rukavíc z Číny, ukázali obchodné údaje z Pekingu.

Medzitým severokórejský parlament načrtol plány na normalizáciu priemyselnej výroby a splnenie svojich ekonomických cieľov v tomto roku, informovali vo štvrtok štátne médiá.

Kim Tok: Rok 2023 bude rokom veľkého obratu

Premiér Kim Tok pochválil krajinu za „úspešné zvládnutie najhorších otrasov od jej vzniku“ počas epidémie ochorenia covid-19. A dodal, že cieľom kabinetu je urobiť rok 2023 „rokom veľkého obratu a zmeny vo vývoji“ pri príležitosti 75. výročia založenia krajiny.

Severná Kórea po vypuknutí pandémie uzavrela svoje hranice pre takmer všetok obchod a dodávky produktov z Číny obnovila až v roku 2022. To zvýšilo bilaterálnu obchodnú výmenu v minulom roku na 1,03 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 226 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021.

Ďalšie dôležité správy

Closeup,Industrial,Port,With,Containers,,Shanghai,Yangshan,Deepwater,Port,Is
Neprehliadnite

Čínska ekonomika sa nezotavuje. Export klesol v decembri najvýraznejšie za takmer tri roky