Čo raz viac krajín, ako napríklad Rakúsko, alebo Nemecko urýchľuje svoju energetickú transformáciu. Sú totiž presvedčené, že obnoviteľné zdroje dávajú nie len ekologický, ale aj ekonomický zmysel. Výskumný ústav Energy Watch Group zverejnil záver svojej štúdie, kde tvrdí, že vchádzame do periódy, keď výroba elektrickej energie a kúrenie z obnoviteľných zdrojov dáva zmysel, pretože je to lacnejšie.

WA 34 Feldheim - Veterné turbíny sa nachádzajú pri obci Feldheim, ktorá leží   zhruba 60 kilometrov juhozápadne od Berlína v stredu 28. septembra 2022. Európania v týchto dňoch s obavami otvárajú svoje účty za energie. A pripravujú sa na výrazné zvýšenie cien vzhľadom na energetickú krízu, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine, a ktorá ich núti stiahnuť kúrenie a vypínať svetlá. To však nehrozí 130 obyvateľom nemeckej dedinky Feldheim, konštatuje agentúra AP, od ktorej TASR správu prevzala.  Táto mal
Neprehliadnite

Nemecko po operácii LNG prechádza do ďalšej fázy, spustí tri veterné elektrárne denne

Počas poslednej dekády bolo totiž pravidlom, že výroba energie z konvenčných zdrojov bola lacnejšia, ak sa ignorovali ekologické škody, ktorým sa dá predísť, ak sa využijú obnoviteľné zdroje. Od roku 2017 však náklady na výrobu energie zo slnka a vetra klesli pod náklady energie zo zemného plynu, uhlia či jadra. Do rovnice totiž vchádzali všetky náklady vrátane nákladov skladovania paliva, bezpečnosť dodávok a podobne.

Zvýšená spoľahlivosť, nižšie náklady

Od roku 2025 už konvenčné elektrárne, ktoré sú v prevádzke, ekonomicky neobstoja oproti novovybudovaným kapacitám, ktoré sa na 100 percent spoliehajú na obnoviteľné zdroje. V roku 2010 stála spoľahlivá kWh obnoviteľnej energie (prepočítaná tak, aby bola vykrytá spotreba 24 hodín denne, sedem dní do týždňa, 52 týždňov v roku) 32 centov, v roku 2020 stála 12 centov a v roku 2025 bude stáť deväť centov.

Spotrebitelia, ale aj firmy si môžu znížiť svoje náklady úplnou konverziou na obnoviteľné zdroje energie. Všetky nevyhnutné investície sa im vrátia v priebehu niekoľkých rokov, pretože nebudú musieť nakupovať čoraz drahšiu ropu, uhlie a podobne.

T. Trauber, H. J. Fell a S. Murquitan, Energy Watch Group

Na druhej strane cena zemného plynu a ropy rastie. Nukleárna energia už niekoľko rokov nie je nákladovo efektívna, a to ešte nie sú započítané dlhodobé náklady na skladovanie vyhoreného paliva, ktoré posúvame nasledujúcim generáciám.

Záverom je, že po roku 2028 najneskôr, konvenčné zdroje energie nebudú môcť pokryť svoje náklady v konkurenčnom prostredí, aj keď sa kompletná investícia odpíše. Môže nastať paradoxná situácia, kedy sa začnú dotovať konvenčné zdroje energie. Energetickú transformáciu to možno odsunie, ale nezastaví.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa