Chorvátsky najvyšší súd potvrdil rozsudok prvostupňového súdu pre bývalého premiéra Iva Sanadera a šéfa maďarskej energetickej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho, ktorých uznal za vinných z úplatkárstva v korupčnej kauze spred 12 rokov. Informoval o tom v pondelok spravodajský server euronews.com s odvolaním sa na chorvátsky server 24sata.hr.

Najvyšší súd odmietol odvolanie oboch obvinených a Sanadera odsúdil na šesť rokov väzenia za prijatie úplatku 10 miliónov eur a Hernádimu, ktorého stíhali v neprítomnosti, uložil za dávanie úplatku dvojročný trest.

Záhrebský okresný súd v decembri 2019 dospel k záveru, že Sanader, ktorý si už odpykáva samostatný trest za korupciu, a Hernádi sa dopustili „prijímania a dávania úplatku" v súvislosti s dohodou z roku 2009, umožňujúcou koncernu MOL získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA.

Sudkyňa Maja Štamparová-Stipičová vtedy uviedla, že vtedajší predseda chorvátskej vlády Sanader dostal na základe tejto dohody 10 miliónov eur.

Rozsudok je právoplatný, uviedol euronews.com, podľa ktorého Maďarsko zrejme šéfa MOL-u nevydá Chorvátsku.

Čerpacia stanica značky Lukoil pri Vilniuse v Litve
Neprehliadnite

Protimonopolný úrad rozhoduje o prevzatí čerpačiek Lukoilu na Slovensku do portfólia Slovnaftu