Krok Nemecka alebo Rakúska, kde v súvislosti so šírením nákazlivejších mutácií koronavírusu platí v obchodoch a v MHD povinnosť nosiť respirátor FFP2, vyvolal otázku, či toto opatrenie nezaviesť aj u nás. Rovnakú cestu zvažujú aj v Česku. Je to jeden z bodov, o ktorých rokuje tamojšia vláda.

Hlavná hygienička Jarmila Rážová po analýze navrhla českej vláde, aby používanie respirátorov zostalo v rovine silného odporúčania, ale dobrovoľné. Nie preto, že by opatrenie nemalo zmysel. Ak by však bola obyvateľom daná povinnosť nosiť lepšiu ochranu, mal by štát aj zabezpečiť, aby jej bolo dostatok a aby sa ceny respirátorov nešplhali následkom zavedenia povinnosti hore.

ilustračný záber
Neprehliadnite

Ani jeden nakazený predavač v potravinách? Je to mýtus. Obchodníci žiadajú prednostné očkovanie

Iba odporúčanie

K podobnému rezultátu zatiaľ dospel aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OľaNO) a povinnosť by v súčastnosti nezavádzal. „Ja ich odporúčam, pretože si uvedomujem, že povedať zo dňa na deň, že musíte ich mať povinne...to sa ľahko povie, ale oveľa ťažšie sa to pre ľudí zrealizuje,“ vyhlásil minulý týždeň M. Krajčí. Hoci je predaj respirátorov pre bežnú populáciu od začiatku pandémie zakázaný, aby ich bolo dostatok pre zdravotníkov, na tie bez výdychového ventilu zákaz neplatí.

Aj premiér Igor Matovič musel priznať, že zvýšená ochrana pred britským vírusom používaním respirátorov má samozrejme význam. Zároveň povedal, že sa v mnohých obchodoch dajú kúpiť za cenu od 60 centov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa