Českí klienti hromadne utekajú od banky Sberbank. Pred pobočkami ruským štátom ovládaného finančného ústavu sa tvoria dlhé rady, ľudia chcú vyberať svoje peniaze a rušiť účty. Zamestnanci banky sa dokonca boja o svoju bezpečnosť. Sberbank v piatok tiež spadlo internetové bankovníctvo. Na oprave sa práve pracuje, napísal E15.

„Čelíme väčšiemu záujmu o výbery. Aktuálna situácia sa najviac dotýka práve fungovania na pobočkách, kde sme mali komplikácie s bezpečnosťou zamestnancov. Na to musíme zareagovať a zaistiť ich bezpečie,“ uviedla tlačová hovorkyňa Sberbank Radka Černá.

Spojené štáty oznámili, že začnú blokovať aktivity najväčších ruských bánk, Británia informovala o zmrazení aktív ruských finančných inštitúcií a odstrihnutí bánk od svojho finančného systému a sankcie voči ruskému finančnému sektoru oznámila aj Európska únia.

Tri ruské banky vrátane najväčšej banky Sberbank uviedli, že nové sankcie zo strany Európy a USA za útok na Ukrajinu nemajú na ich chod významnejší vplyv. Ako dodali, fungujú naďalej v bežnom režime. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sberbank CZ je česká banka, ktorú reguluje a dozoruje Česká národná banka. V Česku pôsobí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod menom Volksbank. Má 25 pobočiek a asi 120 tisíc klientov. Ruská sestra Sberbank je z viac ako 50 percent vlastnená ministerstvom financií Ruskej federácie.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách spustil rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území a v piatok sa už boje preniesli na predmestia metropoly Kyjev.

Ďalšie dôležité správy

Utok na Ukrajinu
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine naživo: Ukrajinský konflikt eskaluje. Svet sa obáva následkov