Ozbrojené sily Ruska napadli Ukrajinu, aby ju demilitarizovali. Rusko je jedným z hlavných producentov ropy aj zemného plynu. Ukrajina je zase tranzitná krajina, kadiaľ do Európy prúdi veľká časť ropy aj zemného plynu.

Je prakticky neodvratné, že v dôsledku rizika budú ich ceny rásť. Otázka znie, kam sa až môžu dostať. Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok vzrástli o 40 percent. Nie je vylúčené, že ropa urobí podobný skok.

Od Iránsko-irackej ropy až po anexiu Krymu

Počas posledných štyroch dekád sa vyskytlo niekoľko veľkých konfliktov, ktoré potenciálne ohrozovali dodávky ropy. Prvým z nich bola iránsko-iracká vojna, ktorá sa začala v septembri 1980. Ceny ropy vzrástli o 10 percent. To sa nezdá veľa, lenže v dôsledku iránskej revolúcie z roku 1979, ktorá vrhla petrochemický priemysel do chaosu, bol už predtým trh maximálne napätý.

Keď sa začala vojna medzi Iránom a Irakom, ceny ropy už mali za sebou rast o 150 percent za prechádzajúce dva roky, keď rástli z úrovne 13 dolárov za barel na viac ako 33 dolárov. Rast o 10 percent po začiatku konfliktu vytvoril dlhodobý vrchol, ktorý nebol dlho prekonaný. Ceny ropy začali v 80. rokoch klesať v dôsledku nižšej spotreby a nových zdrojov produkcie.

Vojna v Zálive, ktorá obsahovala aj operáciu Púštna búrka, prišla v reakcii na vpád irackej armády do Kuvajtu v auguste 1990 a priniesla ďalší ropný šok. Ceny ropy stúpli z 20 dolárov až takmer na 40 dolárov v priebehu niekoľkých týždňov. Rast však trval krátko, len niekoľko mesiacov. Už začiatkom roka 1991 sa ceny vrátili späť.

Počas anexie Krymu v roku 2014 ceny ropy pre zmenu nereagovali vôbec. Prečo by mali teraz prudko rásť?

Rusko-ukrajinský konflikt nie je hlavnou príčinou rastu cien ropy

Ak by bolo ropy na trhu dosť, aktuálny šok by možno bol prudký, ale len veľmi krátkodobý. Lenže situácia je dnes iná. O dôvodoch, ktoré spôsobujú rast ceny ropy, už TREND písal. Trh s ropou je skrátka tesný, čo znamená, že spotreba je vyššia ako produkcia a zásoby väčšinou klesajú.

Okrem toho, voľných produkčných kapacít svet nemá nazvyš. Z toho dôvodu sú obchodníci oveľa citlivejší na potenciálny výpadok produkcie.

Aj bez vpádu Ruska na Ukrajinu by ropa pravdepodobne smerovala nad úroveň 100 dolárov za barel. Eskalácia konfliktu tento vývoj urýchlila.

Benzín môže zdražieť aj o 40 centov za liter

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa