Ceny ropy zaznamenali vo štvrtok pokles, tempo poklesu však nebolo výrazné, keďže na trhy vplývajú na jednej strane klesajúce zásoby ropy v USA a na druhej rastúca produkcia v Rusku a obavy z globálnej recesie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 8.33 h SELČ 93,56 dolára (92,05 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 9 centov (0,10 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom dosiahla 87,92 dolára/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 19 centov alebo 0,22 percenta.

Obavy z recesie

Počas predchádzajúceho obchodovania vzrástli ceny ropy o viac než 1 percento, keď ich ovplyvnila čerstvá informácia o prudkom poklese zásob ropy v USA za minulý týždeň. Vo štvrtok sa však pozornosť trhov opäť obrátila k ďalším faktorom, medzi nimi zvyšujúcej sa produkcii ropy v Rusku a obavám z recesie.

Zásoby ropy v USA klesli v týždni do 12. augusta o 7,1 milióna barelov, uviedlo v stredu americké ministerstvo energetiky. Analytici pritom počítali s poklesom iba o 275-tisíc barelov.

Zvýšenie ruskej produkcie

Na druhej strane, Rusko postupne zvyšuje produkciu ropy, k čomu prispieva rastúci dopyt zo strany ázijských štátov. V reakcii na tento vývoj, ako aj rastúce ceny plynu, ruské ministerstvo hospodárstva zverejnilo prognózu, na základe ktorej by príjmy Ruska z celkového vývozu energií mali tento rok vzrásť v porovnaní s rokom 2021 o 38 percent. To znamená, že západné sankcie za vojnu na Ukrajine nezasiahli ruský energetický sektor do takej miery, ako sa čakalo.

Trhy okrem toho vyčkávajú na ďalší vývoj, čo sa týka rokovaní medzi Iránom a svetovými mocnosťami o obnovení jadrovej dohody z roku 2015. Obnovenie dohody by viedlo k výraznejšiemu zvýšeniu exportu ropy z Iránu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Rusko očakáva v tomto roku rast výrazný príjmov z exportu energií