Vyšší export ropy a rastúce ceny plynu by mali zvýšiť tohtoročné príjmy Ruska z vývozu energií na viac než 337 miliárd dolárov, čo predstavuje rast o takmer 40 percent. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila dokument ruského ministerstva hospodárstva.

Ministerstvo predpokladá, že v tomto roku zaznamená Rusko príjmy z exportu energií na úrovni 337,5 miliardy dolárov (332,05 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2021 to znamená zvýšenie príjmov o 38 percent. Ak sa prognóza ministerstva potvrdí, bude to pre ruskú ekonomiku nemalý prínos v situácii, keď štát dopláca na sankcie Západu a pre vládu prezidenta Vladimira Putina možnosť uvoľniť v čase vojny na Ukrajine ďalšie peniaze na armádu, prípadne na zvýšenie platov a dôchodkov.

Analytici: Čiastočná kompenzácia škôd

Ako však upozornili analytici, vyššie príjmy z vývozu energií iba čiastočne vykompenzujú škody spôsobené sankciami západných štátov za útok Ruska na Ukrajinu. „Vplyv sankcií na ruskú ekonomiku sa líši od oblasti k oblasti. V niektorých sektoroch, ako napríklad automobilový, sú dôsledky katastrofálne, na druhej strane, ropný sektor zvláda sankcie zatiaľ celkom dobre,“ povedal Janis Kluge z nemeckého Inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné otázky.

Okrem automobilového sektora sa sankcie výrazne dotkli ešte IT sektora a oblasti financií. „Tieto sektory boli so Západom najviac prepojené, takže v dôsledku sankcií aj najviac utrpeli,“ dodal Kluge.

Čo sa týka príjmov z exportu energií v budúcom roku, tie by sa mali znížiť, stále by však mali byť vyššie, než v roku 2021. Ministerstvo odhaduje, že v roku 2023 dosiahnu príjmy z vývozu energií 255,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo v roku 2021 dosiahli 244,2 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Alexej Navaľnyj je aktivistom ruskej opozície a kandiduje za starostu Moskvy.
Neprehliadnite

Sankcie proti ruským oligarchom sú slabé, Navaľnyj ponúka zoznam „šťavnatejších“ mien