Ceny ropy sa vo štvrtok držia blízko trojtýždňového maxima, ale zdá sa, že ich rast sa zastavil. Trhy totiž vyčkávajú na jasnejšie informácie o tom, ako chce aliancia OPEC+ realizovať masívne zníženie ťažby, ako aj na reakciu USA na tento krok.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci v stredu oznámili, že znížia dodávky o 2 milióny barelov denne, aby čelili nedávnemu poklesu cien ropy. Odolali tak tlaku zo strany Spojených štátov na zvýšenie ponuky.

Tento krok spolu so znížením zásob ropy v USA minulý týždeň vyvolal prudký nárast cien ropy v uplynulých dňoch. To pomohlo komodite zotaviť sa zo septembrového osemmesačného minima.

Aliancia OPEC+ však neposkytla dostatočne podrobné informácie o tom, kto z jej členov zníži dodávky a kedy sa zníženie uskutoční. Kartel sa tiež nezaoberal tým, ako by zníženie ovplyvnilo výpadok 3,5 milióna barelov denne v jeho produkčnom cieli.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v novembri sa vo štvrtok o 7:37 stredoeurópskeho času predával po 87,76 dolára (88,51 eura). To bola rovnaká cena ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 4 centy na 93,41 dolára za barel.

Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho vláda pravdepodobne zareaguje na zníženie produkcie OPEC+ uvoľnením väčšieho množstva ropy zo svojich strategických rezerv. Bidenova administratíva už stiahla tieto zásoby na najnižšiu úroveň od roku 1984, v snahe znížiť ceny palív pred novembrovými voľbami.

Očakáva sa tiež, že aj sila dolára bude držať na uzde ceny ropy.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Field,Site,,In,The,Evening,,Oil,Pumps,Are,Running
Neprehliadnite

Ceny ropy opäť rastú po tom, ako OPEC+ oznámil výrazné zníženie produkcie