Ceny ropy rastú a nadväzujú na zisky z predchádzajúcich dní. Reagujú na dnešnú správu, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom (OPEC+) znížia produkciu ropy o dva milióny barelov denne, čo je výrazne viac, ako sa čakalo.

Severomorská ropa Brent okolo 16:30 stredoeurópskeho času pridávala 0,4 percenta na 92,16 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate vykazovala nárast o 0,1 percenta na 86,57 dolára za barel. Brent aj WTI prudko posilnili už v predchádzajúcich dvoch dňoch.

Skupina OPEC+ si odsúhlasila najväčšie zníženie ťažby od začiatku pandémie covidu-19 v roku 2020. Urobila tak napriek napätému trhu a napriek odporu voči znižovaniu produkcie zo strany Spojených štátov a ďalších krajín.

Zníženie produkcie by mohlo vyvolať oživenie cien ropy, ktoré klesli na zhruba 90 dolárov zo 120 dolárov, za koľko sa predávali pred tromi mesiacmi, napísala agentúra Reuters. Za poklesom ceny boli obavy z globálnej ekonomickej recesie, rastúcich úrokových sadzieb v Spojených štátoch a zo silnejšieho dolára.

Zníženie produkcie by mohlo pomôcť Rusku, uviedli analytici spoločnosti Commerzbank. Stanovujú totiž vyššie ceny pred tým, ako Európska únia zakáže dovoz väčšiny ruskej ropy. Táto sankcia za inváziu na Ukrajinu má nadobudnúť účinnosť koncom roka.

Ďalšie dôležité správy

OPEC
Neprehliadnite

Spojené arabské emiráty podporia návrh Ruska a Saudskej Arábie o znížení ťažby ropy