„Úrad im však uznal iba všetky skutočne oprávnené náklady vstupujúce do výpočtu ceny a zohľadnil oprávnené požiadavky všetkých účastníkov trhu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Reagoval tak na kritiku niektorých dodávateľov elektriny, ktorým sa nepáčilo zníženie koeficientu kt, ktorý do cenového vzorca vstupuje ako percentuálne vyjadrený náklad na nákup diagramu dodávky.

Zníženie spomínaného koeficientu z 12 na 10 percent podľa Združenia dodávateľov energií v praxi znamená, že v budúcom roku sa im uznáva menší objem oprávnených nákladov.

Priplatia si aj malí podnikatelia

„Po sérii negatívnych zásahov do podnikateľského prostredia v energetike aj v budúcom roku hrozí, že v segmente môže dôjsť k zníženiu intenzity hospodárskej súťaže a k poklesu reálnej miery konkurencie na trhu,“ uviedol predseda združenia Michal Hudec.

Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za dodávky elektriny v priemere 2,71 percenta. Za nárastom koncových cien elektriny možno podľa šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka hľadať takmer pätinový nárast cien silovej elektriny na svetových burzách a pokles spotreby.

V budúcom roku si priplatia aj malí podnikatelia, ktorým ešte stále reguluje ceny regulačný úrad. Tým vzrastie cena elektriny mesačne zhruba o dve eurá.

ÚRSO hovorí o optimálnej cene

Regulačný úrad je presvedčený, že vzhľadom k mimoriadnemu nárastu cien komodít na burzách (elektrina + 17,96 %) sa mu podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a podnikateľov v budúcom roku optimálne ceny elektriny.

„Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do tisíc kilowatthodín, sa zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska o 0,13 eura za mesiac.

V sadzbe DD2, čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2 300 kilowatthodín, bude priemerná zmena v rámci celého Slovenska predstavovať zvýšenie o 0,51 eura za mesiac,“ konštatoval na utorňajšej tlačovej besede Ľ. Jahnátek.