Priemerná cena benzínu Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku dosiahla minulý týždeň rekordných 1,827 eura za liter, naopak nafta druhý týždeň po sebe zlacnela.

Slovensko na rozdiel od niektorých európskych krajín nezaviedlo opatrenia proti vysokým cenám pohonných hmôt, v Česku už v stredu niektoré siete čerpacích staníc premietli do cien dočasné zníženie spotrebnej dane z benzínu a nafty.

Na Slovensku od začiatku tohto roka zdražel Natural 95 o štvrtinu. Priemerná cena litra benzínu Natural 98 už prekročila hranicu dvoch eur a minulý týždeň dosiahla 2,018 eura. Ceny stúpli najmä po ruskej invázii na Ukrajinu.

Motorová nafta v krajine teraz naopak opäť zlacnela, a to na 1,763 eura za liter. Od začiatku januára však vykazuje rast o 29 percent. V prvej polovici mája prišiel jeden liter nafty v priemere takmer na 1,80 eura za liter.

Slovensko na rozdiel od Česka, Maďarska či Poľska nezakročilo proti vysokým cenám pohonných hmôt. Štvorčlenná vládna koalícia sa zatiaľ nedohodla na znížení sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) alebo spotrebnej dane na benzín a naftu výmenou za zdanenie ruskej ropy, ktorú v krajine spracováva rafinéria Slovnaft.

V Česku sa od júna na štyri mesiace znížila spotrebná daň z benzínu a nafty, ministerstvo financií očakáva zlacnenie až o 1,80 českých korún na liter. Natural 95 stál v Česku v utorok - teda v posledný deň pred úpravou dane - v priemere 46,63 českých korún za liter, liter nafty bol v priemere za 46,40 českých korún .

Ďalšie dôležité správy

Český prezident Miloš Zeman.
Neprehliadnite

Spotrebná daň z benzínu a nafty sa v Česku zníži, zákon podpísal prezident Miloš Zeman