Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomír Arpáš, obvinený v rámci akcie Babylon, vinu odmieta. Za nevinného sa považuje aj právnik František Polák.

Obaja to uviedli na začiatku hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

Arpáš využil svoje právo a na štvrtkovom hlavnom pojednávaní vypovedať nebude. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry preto navrhol prečítať na súde predchádzajúcu výpoveď bývalého príslušníka SIS.

Vladimír Pčolinský prichádza na ŠTS v Pezinku
Neprehliadnite

Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe

Ľubomír Arpáš je spoločne s Františkom Polákom a Ľubomírom T. obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania.

Obvinení boli v rámci minuloročnej akcie Babylon, keď Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala dovedna päť osôb. Uzavrieť dohodu o vine a treste v úvode hlavného pojednávania odmietli.

Trojica obžalovaných mala vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti a jeho právnym zástupcom bol práve František Polák. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa ÚŠP mali fungovať ako organizovaná skupina.

Na snímke bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomír A. prichádza v sprievode policajnej eskorty na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 26. novembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Trojica mužov zadržaná v rámci akcie Babylon zostáva vo väzbe

Obžalovaný právnik František Polák vo svojej výpovedi počas hlavného pojednávania označil trestné stíhanie za vykonštruované a cielené. Žiadna organizovaná skupina podľa jeho slov neexistovala a on sám úplatok nikdy nezobral a ani nerozdeľoval. „Nesúhlasíme s obžalobou, považujeme ju za nezákonnú a svojvoľnú,“ povedala právna zástupkyňa Františka Poláka Júlia Vestenická. Obhajoba odmieta všetky skutky obsiahnuté v obžalobe.

„Dokazovanie je ešte úplne na začiatku, dnes prebehli výsluchy obžalovaných,“ uviedol prokurátor ÚŠP s tým, že k detailom prípadu sa preto zatiaľ nebude bližšie vyjadrovať. Dodal však, že najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných je trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie. Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1 750 000 eur.

Predseda senátu ŠTS po výsluchu Františka Poláka prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať by malo v piatok (13. 8.) výpoveďou svedka Mareka Timka.