V rozhovore sa dočítate:

  • V čom sa podobá socializmus na náboženstvo
  • Prečo sa ľudom páči socializmus
  • Prečo najmä mladí ľudia sú náchylní veriť socialistickým myšlienkam
  • Či je podpora socializmu spôsobená stagnáciou kapitalistických ekonomík
  • Kde sú korene socialistického myslenia

Verili ste niekedy socializmu alebo socialistickým myšlienkam?

Áno, keď som bol tínedžer. Išlo skôr o módnu pózu, rovnako ako u mnohých socialistov dnes. V šestnástich alebo sedemnástich som bol vágnym socialistom. Emocionálne som veril, že socializmus je pekná vec. Potom som ale spoznal, ako funguje trhová ekonomika, trhová súťaživosť a začal som si to vážiť. Stále považujem socialistov za svojich niekdajších súdruhov.

Kedy ste sa odvrátili od socializmu, keď ste začali študovať alebo pracovať?

Skôr. Premena nenastala v jeden okamih. Rozum bol za trhovú ekonomiku, ale srdce ma ťahalo k socializmu. V osemnástich som bol členom mládežníckej organizácie nemeckej sociálnodemokratickej strany. Patril som tam k liberálnemu krídlu, kam by sa dal zaradiť aj Gerhard Schröder alebo britský Tony Blair. Potom však nastala chvíľa, kedy som si povedal, že už nie som sociálny demokrat ale liberál.

Byť socialistom je cool. Nereprezentujú ich akademici, ale hipsteri, hovorí ekonóm

Kristian Niemietz Zdroj: Maňo Štrauch

Socializmus nazývate zlyhanou myšlienkou. Prečo potom v ňu ľudia veria?

Keď nerozmýšľate čisto ekonomicky, ale skôr o abstraktných veciach, socializmus vyzerá veľmi pekne. Myšlienka, že vieme vedome naplánovať ekonomické prostredie, je veľmi lákavá. Myšlienka, že v socializme nebudeme nechaní napospas trhovým silám, ale namiesto toho si stanovíme priority a podľa toho postavíme ekonomiku, je naozaj príťažlivá. Trhová ekonomika môže vyzerať veľmi anarchistická – nikto ju nekontroluje, nikto ju neovláda.

Môže stáť za popularitou socializmu fakt, že ľudia vo vyspelých krajinách, ktorí nezažili tento systém, jednoducho nevedia, čo tento pojem presne znamená? Myslím si, že keby sme im vysvetlili, že namiesto trhu by bola komisia, ktorá by rozhodovala o cenách, bola by obmedzená sloboda prejavu, a neboli by žiadne voľby, zrejme by ho tak pozitívne nevnímali.

To je to, čo sa snažím robiť - vysvetľovať. Problémom je to, že mileniáli, ktorí veria socializmu, by vám povedali, že toto nie je pravý socializmus. Povedali by, že v skutočnom socializme riadi ekonomiku demokracia. Nechápu socializmus ako pozitívnu spomienku na sovietske časy, a ani si neidealizujú Sovietsky zväz. Ani socialistické Československo. Povedali by vám, že tieto krajiny nepochopili, o čom je socializmus. Ak by ho realizovali podľa plánov Karla Marxa a Fridricha

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa