Pandémia koronavírusu by údajne mohla mnohým Nemcov pomôcť k získaniu dostupného bývania. Veľa firiem si počas koronakrízy uvedomilo, že nepotrebuje toľko kancelárskych priestorov. Práve preto niektoré organizácie a družstvá v Nemecku volajú po tom, aby sa voľné kancelárie premenili na byty. Informoval o tom portál Info.cz.

Do štyroch rokov by tak v Nemecku namiesto kancelárií mohlo vzniknúť až 250-tisíc nových bytov. Hospodárska komora Nemecka však varuje, aby zástancovia prestavby kancelárskych budov na bytové priestory nemali od nej príliš veľké očakávania.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

Hegerova mapa odhalí, kto čo vlastní. Daň z bývania cez tisíc eur môže byť realitou

Aj keď pandémia koronavírusu sa ešte neskončila, stovky firiem, vrátane významných hráčov ako Siemens alebo Vodafone už avizovalo veľkú redukciu plochy svojich kancelárskych priestorov. Toho chcú využiť niektoré organizácie v Nemecku k tomu, aby majiteľov kancelárskych budov presvedčili k spolupráci so štátom k prestavbe uvoľnených kancelárií na nájomné sociálne byty.

Ak prevedieme jedno percento kancelárskych priestorov na byty, môžeme získať okolo 50-tisíc bytov. To je veľa. Nakoniec to ale môže byť ešte oveľa viac. Nikto totiž nevie, koľko kancelárskych priestorov sa uvoľní, "uviedol Matthias Schneider z aliancie Social Living, zaoberajúcej sa podporou sociálneho bývania.