Britská letecká spoločnosť easyJet získala 5-ročný úver v hodnote takmer 2 miliardy USD, ktorý Británia podporila prostredníctvom čiastočných záruk. Cieľom novej pomoci je upokojenie investorov v súvislosti s finančnou pozíciou aerolínií, keďže pokračujúca pandémia nového koronavírusu neumožňuje návrat k cestovaniu.

Spoločnosť easyJet informovala, že so syndikátom bánk podpísala zmluvu o 5-ročnom úvere v celkovej hodnote 1,87 miliardy USD, ktorý podporila prostredníctvom garancií britská exportno-importná banka UK Export Finance. Podobné garancie od UK Export Finance využili v minulom období aj ďalšie firmy zasiahnuté cestovnými obmedzeniami, medzi nimi Rolls-Royce či aerolínie British Airways.

WA 16 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 30. marca 2020 lietadlá britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet parkujú na letisku v Ženeve. Nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet sa po prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla  do straty v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, March 30, 2020 file photo, a large number of easyJet aircrafts parked on the tarmac of the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland. British airline easyJet has posted it
Neprehliadnite

Letecká spoločnosť EasyJet vykázala prvú ročnú stratu vo svojej histórii

Tak ako ďalšie európske letecké spoločnosti aj easyJet očakávala, že v jarných mesiacoch tohto roka sa situácia začne zlepšovať. Problémom firmy však je, že najväčším trhom je pre ňu Británia, ktorej pandemická situácia sa výrazne zhoršila. Letecká doprava by tak na tomto trhu mala zostať výrazne utlmená ešte niekoľko mesiacov.

Od nástupu pandémie nového koronavírusu na začiatku minulého roka spoločnosť easyJet zrušila 4 500 pracovných miest, predala viacero svojich lietadiel a získala krátkodobé úvery, ktoré plánuje v najbližších mesiacoch splatiť. Po pondelkovom oznámení o uzatvorení dohody o novom úvere však dodala, že nevylučuje ďalšie kroky na zlepšenie svojej finančnej situácie, ak to bude nevyhnutné.