Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet v utorok oznámila, že zaznamenala prvú ročnú strate vo svojej 25-ročnej histórii v dôsledku pandémie nového koronavírusu. A vyhliadky na túto zimu zostávajú pochmúrne. Šéf EasyJet Johan Lundgren uviedol, že v tomto štvrťroku plánuje letecká spoločnosť ponúknuť iba pätinu svojich obvyklých letov, čo je ďalšia revízia smerom nadol z predchádzajúcich očakávaní.

WA 10 Berlín - Lietadlo regionálnej leteckej spoločnosti Air France Hop pristáva za súmraku na  Letisku Berlín-Tegel vo štvrtok 5. novembra 2020. Letisko, ktoré leží severozápadne od centra mesta, zatvoria v nedeľu 8. novembra. FOTO TASR/DPA 


dpatopbilder - 05.11.2020, Berlin: Eine Maschine der Regionalfluggesellschaft Air France Hop landet in der Abenddämmerung auf dem Flughafen Berlin-Tegel. Foto: Christoph Soeder/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Letecká doprava v roku 2021 bude na maximálne 55 percentách minuloročného stavu

Jedinou nádejou sú podľa Lundgrena len priaznivé výsledky vakcínových testov na ochorenie Covid-19. Dodal, že spoločnosť EasyJet je dostatočne flexibilná a dokáže reagovať na zmenu v dopyte, ak by si viac ľudí začalo rezervovať lety.

Za uplynulý fiškálny rok 2019/20, ktorý sa skončil 30. septembra, sa letecká spoločnosť prepadla do straty. Počet jej cestujúcich klesol o 50 percent na 48,1 milióna osôb. Ročná strata pred zdanením dosiahla 1,27 miliardy libier v porovnaní so ziskom 430 miliónov libier v predchádzajúcom roku. Celkové tržby klesli o 52,9 percenta na 3,01 milióna libier. Aerolínie uviedli, že nemôžu ponúknuť predpoveď príjmov v aktuálnom fiškálnom roku pre neistotu okolo priebehu pandémie. Očakávajú pritom, že v 1. štvrťroku (október - december) fiškálneho roka 2020/21 využijú len približne 20 percent svojej kapacity.