Britská pošta Royal Mail plánuje v rámci snahy o zníženie nákladov a transformáciu aktivít prepustiť zhruba 700 manažérov. Pošta, ktorá podľa svojich internetových stránok zamestnáva okolo 137-tisíc ľudí, to dnes uviedla v tlačovej správe.

Transformácia podniku

Akcie Royal Mail po jej zverejnení výrazne posilnili. Najväčším akcionárom britskej pošty je investičný fond Vesa Equity Investment podnikateľov Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča. Novo oznámené opatrenie by podľa Royal Mail malo priniesť ročnú úsporu okolo 40 miliónov libier. „Pokračujeme v transformácii svojho podnikania a hľadáme nové cesty, aby sme sa dokázali rýchlo prispôsobiť meniacemu sa trhu," uviedla pošta.

Royal Mail v čase koronavírusových reštrikcií ťažila z prudkého rastu dopytu po doručovaní balíkov, ktorý pomohol kompenzovať dlhodobý pokles dopytu po doručovaní listov. Dopyt po doručovaní balíkov však spolu so zmiernením reštrikcií poľavil a vzostup inflácie viedol k rastu nákladov, upozornila agentúra Reuters.

K prepúšťaniu sa nevyjadrili

Odborová organizácia Unite, ktorá zastupuje manažérov Royal Mail, sa k správe o plánovanom prepúšťaní zatiaľ nevyjadrila. ,,Pri zoštíhľovaní aktivít musí Royal Mail zabezpečiť, aby nezašla príliš ďaleko, a neznížila svoju prevádzkyschopnosť či nevyvolala rozsiahlu protestnú akciu, ktorá hrozila už v minulosti," uviedol analytik Russ Mould zo spoločnosti AJ Bell.

Česká pošta tento mesiac oznámila, že od mája tohto roku zruší 669 pracovných miest, najmä manažérskych a úradníckych. Štátny podnik si od toho sľubuje úsporu 500 miliónov korún ročne. Česká pošta má celkom asi 27 000 pracovníkov.

Ďalšie dôležité správy

Daniel Křetínský-(SPA), Image: 213036495, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, CNC - sport
Neprehliadnite

Křetínsky a Tkáč investujú v logistickom sektore, patrí im štvrtinový podiel holandskej pošty