Združenie obchodníkov s vínom a liehovinami Wine and Spirit Trade Association (WSTA) vo svojom vyhlásení uviedlo, že vláda musí podniknúť „okamžité kroky" na vyriešenie tohto nedostatku a zabrániť „prázdnym regálom". Obchodníci vláde pripomenuli, že firmy v Spojenom kráľovstve stále zápasia s ťažkosťami, a preto je potrebné prijať ďalšie opatrenia, najmä teraz pred Vianocami, „čo je kľúčové obdobie pre sektor alkoholických nápojov aj ďalších maloobchodníkov", uviedlo združenie v otvorenom liste ministrovi dopravy Grantovi Shappsovi.

Výrobcovia alkoholu varujú

List podpísalo 49 popredných spoločností vrátane britských divízií výrobcov alkoholu Laurent-Perrier, Moët Hennessy a Pernod Ricard. Signatári dodali, že prepravné časy sú v súčasnosti až päťkrát dlhšie ako v rovnakom období vlani. Čas príchodu nákladných áut je „čoraz nepredvídateľnejší". „Ako v obzvlášť konkurenčnom odvetví môže neschopnosť splniť načas objednávky viesť k strate, pretože tieto produkty možno ľahko nahradiť porovnateľnými produktmi z iných častí sveta," konštatuje sa v liste. Jeho autori tiež varujú, že v konečnom dôsledku sa tieto problémy dotknú aj štátnych príjmov z daní, spolu so spotrebiteľmi, ktorí už čelia prudko rastúcej inflácii.

V Británii zlyháva zásobovanie

Británia čelí čoraz horšej kríze v zásobovaní, od nevybavených zásielok až po nedostatok vodičov nákladných áut, pre brexit a tiež pre ochorenie COVID-19. Oživenie dopytu po opätovnom otvorení ekonomík na celom svete po zmiernení obmedzení spojených s pandémiou nového koronavírusu vytvorilo prekážky v zásobovaní, zatiaľ čo prísnejšie imigračné pravidlá a byrokracia pre zahraničných pracovníkov vyvolali obrovské personálne problémy v Spojenom kráľovstve.

EBE 10 New York - Britský premiér Boris Johnson označil nadchádzajúcu novembrovú klimatickú konferenciu OSN v škótskom Glasgowe (COP26) za jednu z posledných šancí ľudstva na zmenu v prístupe k riešeniu klimatickej krízy. Vyjadril sa tak v stredu večer miestneho času v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Svetových lídrov pritom vo svojom prejave vyzval na znižovanie emisií uhlíka. Na snímke britský premiér Boris Johnson počas vystúpenia na 76. Valnom zhromaždení OSN v
Neprehliadnite

V Británii chýbajú pracovné sily, ale gastarbeiterov z východu EÚ Johnson naspäť nechce