Britský premiér a bojovník za transparentnosť Boris Johnson čelí kritike za pobyt v luxusnej vile jedného zo svojich ministrov. Areál v španielskej Marbelle totiž minister životného prostredia Zac Goldsmith podľa denníka The Guardian vlastní prostredníctvom siete offshorových spoločností. 

Dva bazény, ekologická farma alebo súkromný les, aj to je súčasť areálu vily, v ktorej pobýval britský premiér Boris Johnson so svojou rodinou. Ako píše denník, rozsiahle sídlo je ale aktuálne pre predsedu vlády pripomienkou otázok, ktorým vyhýbavo čelil po vypuknutí kauzy Pandora Papers.

WA 17 Praha - Český premiér Andrej Babiš máva počas televíznej debaty v Prahe pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami v Českej republike v nedeľu 3. októbra 2021. Voľby sa uskutočnia 8. a 9. októbra 2021. FOTO TASR/AP  

Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis attends a TV debate ahead of the upcoming general election in Prague, Czech Republic, Sunday, Oct. 3, 2021. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Politici spomínaní v Pandora Papers tvrdia, že neporušovali zákony

Dokumenty, do ktorých nazrel Guardian, naznačujú, že s vilou, ktorú mu požičal minister, je spojená nepriehľadná offshore štruktúra so sídlom vo viacerých daňových rajoch.

Britský denník naznačuje, že nehnuteľnosť vlastní Goldsmith a jeho rodina prostredníctvom maltskej spoločnosti, ktorá je zasa vlastnená spoločnosťami sídliacimi na ostrovoch Turks a Caicos v Karibiku. Tieto spoločnosti potom majú byť spravované investičnou firmou sídliacou vo Švajčiarsku.

Minister Goldsmith odmietol na otázky denníka reagovať, odpovede sa novinári nedočkali ani od jeho tlačového oddelenia.

Podľa Guardianu nie je na stole zatiaľ žiadny dôkaz alebo náznak porušenia zákona zo strany ministra. Rozruch ale vyvolal dovolenkový pobyt premiéra Johnsona, ktorý sa pri nástupe do úradu zaviazal k reformám s dôrazom na transparentnosť vo vlastníctve nehnuteľností mimo územia Spojeného kráľovstva britskými občanmi.

Andrej Babiš
Neprehliadnite

Pandora Papers: Ešte viac dát o praní peňazí v rajoch ako v Panama Papers. Lieta v tom aj Babiš