Britská vláda chystá súbor opatrení, ktoré majú v krajine podporiť hospodársky rast a pomôcť zmierniť najhoršiu krízu životných nákladov za desiatky rokov. Súčasťou pomoci, ktorú dnes predstavil nový minister financií Kwasi Kwarteng, sú miliardové daňové škrty a dotácie zhruba 60 miliárd libier, ktorá má znížiť účty za plyn a elektrinu pre domácnosti a podniky.

Vláda chce opatreniami podporiť hospodársky rast

V nasledujúcich šiestich mesiacoch sa vláda chystá zmierniť negatívne dopady vysokých účtov za energie výdavkami zhruba za 60 miliárd libier. Odhadované náklady plánov na pomoc s energiami sú však neisté kvôli nestabilným cenám, upozornil Kwarteng. Očakáva však, že náklady sa znížia po začatí rokovaní nových dlhodobých kontraktov s dodávateľmi.

Vláda v apríli budúceho roka, čo je oproti pôvodným plánom o rok skôr, zruší najvyššiu sadzbu dane z príjmov a zníži základnú sadzbu. Od apríla bude v krajine platiť jediná vyššia sadzba dane z príjmov, a to 40 percent. Zruší sa tak dodatočná sadzba 45 percent z príjmov nad 150 000 libier za rok. Základná sadzba dane z príjmov sa na budúci rok v apríli zníži na 19 percent, uviedla agentúra Reuters.

Podľa Kwartenga to znamená, že už o niekoľko mesiacov sa znížia dane pre viac ako 31 miliónov ľudí. Vláda chce týmito krokmi podporiť hospodársky rast.

Zrušia aj zvýšenie dane z príjmu právnických osôb

Kabinet premiérky Liz Trussovej sa tiež rozhodol zrušiť plánované zvýšenie dane z príjmu právnických osôb. Sadzba firemnej dane v Británii teraz predstavuje 19 percent a je najnižšia zo skupiny vyspelých krajín G7. Na budúci rok mala táto daň vzrásť na 25 percent, vláda sa však rozhodla tento plán zrušiť.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Londýn - Muž telefonuje pred Britskou centrálnou bankou (Bank of England, BoE) 16. júna 2022 v Londýne. Britská centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 %, keďže predpovedala, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku dosiahne vrchol na úrovni 11 %. FOTO TASR/AP 
A man talks on his mobile phone as he walks past the Bank of England, in the financial district known as The City, in London, Thursday, June 16, 2022. The Bank of England raised inter
Neprehliadnite

Spotrebiteľská dôvera v Británii v septembri klesla na rekordné minimum