Spotrebiteľská dôvera v Británii v septembri klesla na najnižšiu úroveň od polovice 70. rokov minulého storočia. Vyplýva to z dnešnej správy výskumnej spoločnosti GfK. Údaje naznačili, že náladu spotrebiteľov výraznejšie neovplyvnili nové opatrenia, ktoré sľúbila premiérka Liz Trussová na pomoc domácnostiam i podnikom, ktoré stoja zoči voči vysokým cenám energií.

Ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery v septembri klesol na mínus 49 bodov z mínus 44 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Analytici pritom podľa prieskumu agentúry Reuters počítali s nárastom indexu, a to na mínus 42 bodov. Index zostavujú od roku 1974. Ak v minulosti zostúpil aspoň na mínus 30 bodov, nasledovala v štyroch z piatich prípadov hospodárska recesia.

Rekordná miera medziročnej inflácie

„Spotrebiteľov drví tlak zo strany silnejúcej krízy životných nákladov v Británii, za ktorou stoja rýchlo rastúce ceny potravín, náklady domácností na palivá a hypotekárne splátky," uviedol analytik Joe Staton z GfK.

Medziročná miera inflácie sa v Británii v júli vyšplhala na 10,1 percenta, maximum za 40 rokov. V auguste sa medziročný rast spotrebiteľských cien spomalil na 9,9 percenta. Inflácia tak vykázala prvý pokles takmer za rok.

Britská centrálna banka zavádza miernejšie opatrenia

Britská centrálna banka vo štvrtok v rámci boja proti inflácii zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 2,25 percenta. Pri zvyšovaní úrokov bola však tento mesiac menej razantná ako centrálne banky v Spojených štátoch, eurozóne a niektorých ďalších krajinách.

Centrálna banka predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) Británie vykáže za tretí štvrťrok pokles o 0,1 percenta. Rovnakým tempom sa HDP podľa údajov britského štatistického úradu znížil už v druhom kvartáli. Britská ekonomika by tak podľa prognózy centrálnej banky vstúpila do recesie, ktorá sa zvyčajne definuje ako dve štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou.

Ďalšie dôležité správy

KK1 archív Londýn - Na archívnej snímke z 5. mája 2022 poschodový autobus jazdí okolo Britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) v Londýne. Britská centrálna banka vo štvrtok 16. júna 2022 zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 %, keďže predpovedala, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku dosiahne vrchol na úrovni 11 %. FOTO TASR/AP
FILE - A bus drives past the Bank of England before the release of the Monetary Policy Report at the Bank of England in London, Thur
Neprehliadnite

Kľúčovú úrokovú sadzbu zvýšila aj Bank of England, začne s predajom dlhopisov