Šéf exekutívy EÚ uviedol, že v prípade brexitu bez dohody bude musieť euroblok konať tak, aby ochránil zdravie a bezpečnosť svojich občanov. J. Juncker trval na tom, že „Únia nebude v žiadnom prípade zodpovedná za dôsledky brexitu“, pričom zdôraznil, že šlo o rozhodnutie Británie.

„EÚ neopúšťa Spojené kráľovstvo, Spojené kráľovstvo opúšťa EÚ,“ dodal. Na priamu otázku, či bezdohodový brexit bude podľa neho viesť k obnoveniu režimu tvrdej hranice na írskom ostrove, J. Juncker odpovedal „áno“.

Neriadený brexit podľa jeho slov ohrozí dodržiavanie podmienok veľkonočnej mierovej dohody, ktorá v roku 1998 ukončila sektárske násilie v Severnom Írsku. V tejto súvislosti kritizoval nemenovaných britských zákonodarcov, ktorí podľa neho „zabúdajú na históriu“. Varoval ich, že ak sa tvrdá hranica medzi Írskom a Severným Írskom obnoví, história sa okamžite zopakuje.

Napriek tomu, že britský parlament schválil zákon, že Spojené kráľovstvo nemôže odísť z EÚ bez dohody, premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británia EÚ opustí 31. októbra či už s dohodou, alebo bez nej.

Pôvodnú „rozvodovú“ dohodu, ktorú Dolnej snemovni britského parlamentu predložila B. Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, poslanci trikrát odmietli.