Paroplynu sa pred dvoma rokmi vzdala skupina Penta. Dôvodom bol fakt, že PPC prišiel od roku 2014 o kľúčový kontrakt na dodávku tepla s BAT. Tepláreň považovala starú zmluvu s paroplynom za nevýhodnú, keďže musela odoberať vopred stanovené množstvo tepla bez ohľadu na reálnu spotrebu.

Tá vplyvom zatepľovania a odlevu zákazníkov klesala, no BAT musela za neodobraté množstvo platiť sankcie. Spor skončil na súde, ktorý rozhodol, že BAT musí Pente zaplatiť 29 miliónov eur a exekútor jej siahol na účty.

Tepláreň sa doteraz bráni a odmieta zaplatiť. Odvoláva sa na novelu zákona, ktorú koncom vlaňajška narýchlo schválil parlament a ktorá zavádza exekučnú imunitu pre štátom vlastnené teplárne.

Nečakaná investícia

Novým vlastníkom sa v máji 2014 stala cez firmu Istroenergo International levická inžinierska skupina Istroenergo Group (IEG). Spor Penty s BAT sa jej už netýkal, keďže finančná skupina predávala paroplyn bez súdnych sporov.

Napriek tomu nebolo jasné, ako chce IEG na tejto investícii zarobiť. Paroplyn musel pre chýbajúcu dohodu s BAT odstaviť väčšiu z jeho dvoch turbín. Menšiu, spadajúcu pod dcéru PPC Energy, využíva štátna Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) na udržiavanie stabilného napätia v sieti.

V minulom roku však firma PPC Energy nečakane zainvestovala do novej kogeneračnej jednotky, vďaka ktorej mohla aj na menšej turbíne vyrábať okrem elektriny aj teplo. Dôvodom bola podľa PPC práve zmluva s BAT.

„Bratislavská teplárenská má podpísanú zmluvu so spoločnosťou PPC Energy o odbere tepla. K plneniu tejto zmluvy zatiaľ nedošlo,“ uviedla hovorkyňa BAT Jarmila Galandáková. Odoberať teplo začne štátna firma od novej vykurovacej sezóny, ktorá začína v septembri tohto roku.

Divné zmeny 

Kým jeden problém sa podarilo IEG zrejme aj vďaka pomoci J&T Private Equity vyriešiť, na obzore už bol ďalší. IEG vplyvom protiruských sankcií prišla o viacero zákaziek v Rusku. Firme sa navyše začali kopiť problémy aj na iných projektoch. Posledným bola elektráreň na Filipínach, kde si objednávateľ kvôli omeškaniu uplatnil vysoké bankové garancie. IEG ešte robila ako hlavný dodávateľ aj na vlaňajšom projekte pre PPC Energy. 

Od minulého roka však levická skupina neplatila dodávateľom. Obrovské dlhy zanechala aj v zdravotných poisťovniach a Sociálnej poisťovni. Aj preto musela čeliť návrhu na exekúciu. Začiatkom roka sa firma premenovala na IE group, zmenila sídlo aj predstavenstvo. Voči firme bol podaný návrh na konkurz a aktuálne vypracováva reštrukturalizačný plán. Vo firme však nezostal prakticky žiaden majetok. Naopak, zlaté vajce v podobe bratislavského paroplynu majú Levičania stále v rukách.

TREND je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

Podrobnosti o osude Istroenergo Group ako aj zmluve bratislavského paroplynu s Bratislavskou teplárenskou si môžete prečítať v novom vydaní týždenníka TREND č. 24, ktoré je v digitálnej podobe k dispozícii od stredy a v stánkoch od štvrtka 16. júna.

Bratislavský paroplyn má novú zmluvu s teplárňou aj dlh voči J&T

TREND 24/2016