V areáli staveniska na Chalupkovej ulici v Bratislave našli pyrotechnici v utorok ráno leteckú bombu. Pyrotechnik okamžite odporučil evakuáciu okolitých budov a autobusovej stanice Mlynské Nivy. Pyrotechnik Ján Fehér ozrejmil, že ide o leteckú bombu z čias druhej svetovej vojny, keď v júni 1944 americké bombardéry bombardovali v Bratislave rafinériu Apollo, zimný prístav i most cez Dunaj.

Leteckú bombu našli počas pyrotechnického prieskumu staveniska na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova v centre Bratislavy, kde má vyrásť developerský projekt Metropolis. „V rámci prebiehajúceho pyrotechnického prieskumu bola dnes o 7:45 nájdena na stavenisku munícia. Pyrotechnický prieskum realizuje odborná firma, ktorá má na takýto prieskum potrebné povolenia, certifikácie a oprávnenia. Taktiež má vypracované presné postupy, čo robiť pri náleze munície. Hneď po náleze preto došlo k zaisteniu miesta a ohláseniu skutočnosti Polícii SR. Polícia SR od tej chvíle postupuje podľa vlastných krízových plánov. Aktuálne prebieha zaistenie munície pyrotechnickým expertom a koordinácia s Políciou SR. Stavenisko bolo vyprázdnené a polícia SR z preventívnych dôvodov evakuuje aj okolie stavby. Pyrotechnik v súčasnosti zisťuje, či je možné bombu previezť alebo bude zneškodnená na mieste,“ uvádza v stanovisku spoločnosť Mint Investments, ktorá developuje projekt Metropolis.

Projekt Metropolis
Neprehliadnite

Začali stavať bratislavský Metropolis, dokončia ho v roku 2023

Nájdenú leteckú bombu na stavenisku na Chalupkovej ulici v centre Bratislavy prevezú a zneškodnia na inom mieste. Pre TASR to potvrdili z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave i členovia krízového štábu, ktorí o spôsobe odstránenia bomby rokovali. Hasiči už na miesto poslali dve vozidlá zo záchrannej brigády, ktoré by mali začať muníciu nakladať hneď po príchode. Krízový štáb od rána riešil otázku, či je bomba schopná prevozu, alebo je ju nutné odstrániť na mieste. Zneškodnenie priamo v centre Bratislavy by však znamenalo väčšie riziko.

Metropolis
Neprehliadnite

Metropolis v Bratislave financuje Tatra banka 42 miliónmi eur

 

Pre nález bomby sú uzatvorené viaceré ulice v okolí Chalupkovej, Bottovej a Mlynských nív. V centre Bratislavy sa preto tvoria rozsiahle kolóny. Obmedzená je aj MHD a regionálna autobusová doprava.

Aktuálne sa na projekte Metropolis realizujú prípravné práce a koordinácia výkopov. Výkopové práce budú prebiehať do septembra 2021, keď dosiahnu približnú hĺbku 7 metrov pod úrovňou terénu.
Metropolis je polyfunkčný projekt, zameraný na mestské bývanie vo vysokom štandarde. Kombinuje bývanie a komerčné využitie. Ponúka moderné byty a apartmány od najmenších jednoizbových, byty s predzáhradkou až po veľkolepé 5-izbové byty s terasou. Na prvých dvoch nadzemných podlažiach bude komerčný parter, ktorý vytvorí priestor pre obchody, reštaurácie, kaviarne a služby. Budova Metropolisu bude pozostávať z dvoch atraktívnych symetrických zrkadlových veží a bude postavená na rohovej parcele na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova. Na zvyšnej časti pozemku budú realizované atraktívne sadové úpravy verejnej zelene s drobnou parkovou architektúrou. Pozemok ostane otvorený verejnosti bez oplotenia tak, aby sa prirodzene začlenil do organizmu mesta.