Ministri členských krajín EÚ pristúpili k procesu hlasovania s dvojhodinovým meškaním. Najskôr bola na stole EMA, o sídle EBA sa bude hlasovať až potom, ako bude známy konečný výsledok prvého súboja.

Diplomatické zdroje z prostredia EÚ potvrdili, že ministri začali s prvým kolom hlasovania o sídle EMA krátko po 16:00 miestneho času. O 16:30 prišla správa, že prebieha sčítavanie hlasov odovzdaných v prvom kole a krátko na to aj zistenie, že Bratislava prvé kolo hlasovania „neprežila“.

Do druhého kola sa posunuli kandidatúry Amsterdamu, Kodane a Miláne, teda členských krajín, na ktorých území už sídlia nejaké agentúry EÚ.

Znamená to, že Slovensko v politickom hlasovaní neuspelo s argumentom o regionálne rovnomernejšom prerozdelení agentúr s dôrazom na krajiny, ktoré ešte žiadnu agentúru nehostia.

Obe agentúry, EMA a EBA, budú musieť opustiť Londýn potom, ako Spojené kráľovstvo koncom marca 2019 vystúpi z Európskej únie.

Aktualizované o nové sídlo pre EMA

EMA sa presťahuje do Amsterdamu. Rozhodol o tom žreb, keď v poslednom kole mali Miláno a Amsterdam rovnaký počet hlasov. Informoval o tom portál EUobserver.

Hlasovali predstavitelia 27 členských krajín Európskej únie. Keďže Slovensko sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera hlasovania zdržalo, z 26 hlasov išlo po trinásť obom krajinám. Rozhodnúť tak muselo žrebovanie.

Predstavitelia štátov pokračujú hlasovaním o novom sídle Európskej bankovej agentúry. O ňu sa uchádzajú Brusel, Dublin, Frankfurt, Luxemburg, Paríž, Praha, Viedeň a Varšava.