Európsky automobilový sektor je z hľadiska dôležitých súčiastok, ako sú polovodiče a batériové články, príliš závislý na Ázii a ďalších regiónoch. V rozhovore s denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung to povedal šéf dozornej rady nemeckého výrobcu automobilových súčiastok Bosch Franz Fehrenbach.

Najdôležitejšie súčiastky

Čipy a batériové články sa v ére elektrických a samoriadených vozidiel stávajú najdôležitejšími automobilovými súčiastkami. Európske automobilky ich však musia dovážať z Ázie, pretože výstavba kapacít na ich výrobu v Európe postupuje pomaly, napísala agentúra Reuters.

WA 18 archív Stuttgart - Na archívnej snímke z 18. februára 2021 centrála nemeckého koncernu Daimler v Stuttgarte. Daimler pre globálny nedostatok čipov posiela zamestnancov minimálne v dvoch svojich závodoch opäť do režimu skrátenej pracovnej doby. Podľa informácií agentúry DPA sa obmedzenie výroby dotkne väčšiny zamestnancov závodov Mercedesu v Rastatte a Brémach. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 18.02.2021, Baden-Württemberg, Stuttgart: Die Zentrale der Daimler AG ist durch eine Flagge zu sehen, auf d
Neprehliadnite

Daimler preruší výrobu v Maďarsku, dôvodom je globálny nedostatok súčiastok

„Áno, stali sme sa príliš závislými na iných regiónoch a treba zmeniť kurz," vyhlásil Fehrenbach. „Nie je to však vina politiky, súvisí to s optimalizáciou nákladov v dodávateľskom reťazci," dodal.

Globálny nedostatok čipov

Problémy spojené so závislosťou európskych automobiliek na dodávkach z Ázie tento rok dostal do centra pozornosti globálny nedostatok čipov, ktorého dôsledkom je obmedzovanie produkcie automobilov. Európska únia sa v dôsledku tohto vývoja rozhodla spustiť programy, ktoré majú prilákať výrobcov čipov do Európy, píše Reuters.

Niektoré nemecké spoločnosti teraz predstavujú plány, ktoré by mali ich závislosť na dodávkach z Ázie znížiť. Nemecká automobilka Volkswagen napríklad plánuje spoločne s partnermi do roku 2030 postaviť šesť veľkých tovární na výrobu batériových článkov. O umiestnenie jednej z nich sa uchádza Česká republika.

intel
Neprehliadnite

Galek: Sme o krok ďalej s čipmi a Taiwanom. Otvoríme novú akadémiu