V čase ruskej invázie na Ukrajinu sa najväčší kostol v Moskve chystá usporiadať špeciálny koncert ako spomienku na obdobie Sovietskeho zväzu, píše portál Newsweek.

Sovietska špička

V Chráme Krista Spasiteľa, ktorý patrí ruskej pravoslávnej cirkvi, zaznejú v septembri nostalgické šlágre sovietskych umelcov, akými boli Muslim Magomajev, Eduard Chiľ, Edita Pjechová či Josif Kobzon. Podujatie má názov Hitparáda ZSSR, uvádza denník The Moscow Times.

Tlačová správa k podujatiu obsahuje protichodné oznámenia, teda že koncert sa uskutoční 16. septembra alebo 23. septembra. Zároveň vyzdvihuje nadradenosť filmov zo sovietskej éry, ako aj „zmrzlinu, ktorá bývala lahodná“, a ľudí, ktorí boli „nejako milší, súcitnejší."

Narodený v ZSSR

„Človek narodený v ZSSR má veľa dôvodov oddávať sa nostalgii za dávnou dobou. Ale mnohé atribúty sovietskeho života a kultúry, nech sa dá povedať čokoľvek, sú navždy minulosťou. A predsa, napriek všetkému, niektoré z nich nepostihol tento smutný osud - napríklad naše obľúbené piesne... Sovietske javisko ako také už dávno neexistuje, ale v našich srdciach stále žije a zhlboka dýcha. Čo ešte potrebujete na to, aby ste sa čo najhlbšie ponorili do atmosféry starých dobrých čias, ak nie neporovnateľné živé hlasy a nefalšovaná hudba?" píše sa v správe.

Vstupenky po telefóne

Podľa ruského postálu Meduza sa v tomto katedrálnom chráme už 10. júna konal koncert s názvom Hitparáda ZSSR. Vstupenky na nadchádzajúci koncert nie sú momentálne dostupné online, hoci webová stránka Chrámu Krista Spasiteľa obsahuje formulár na žiadosť o vstupenky a telefónne číslo na ich zakúpenie.

Nostalgia za minulosťou

Newsweek pripomína, že od útoku na Ukrajinu z 24. februára sa v ruských médiách neustále propaguje nostalgia za Sovietskym zväzom. Za viac ako 30 rokov od rozpadu ZSSR sa výrazne zvýšil počet Rusov, ktorí radi spomínajú na komunistickú minulosť krajiny.

V prieskume z roku 2020 až 75 percent Rusov súhlasilo s tým, že sovietska éra bola „najväčším obdobím“ v dejinách krajiny. Opačný názor malo len 18 percent respondentov.

Ďalšie dôležité správy

KK14 archív Moskva - Na archívnej snímke z 24. apríla 2022 najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill počas veľkonočnej omše v Moskve. Británia pridala vo štvrtok 16. júna 2022 na sankčný zoznam najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, blízkeho spojenca šéfa Kremľa Vladimira Putina, za
Neprehliadnite

Patriarcha moskovský a celej Rusi dostal zákaz vstupu do Litvy