Azerbajdžan vo štvrtok oznámil, že v nedávnych ťažkých bojoch o odtrhnutý región Náhorný Karabach zahynulo takmer 2 800 jeho vojakov. Sú to prvé podrobnosti, ktoré krajina zverejnila o vojenských stratách počas šiestich týždňov zrážok s arménskymi silami. Arménsko už skôr hlásilo 2 317 zabitých vojakov. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Ministerstvo obrany v azerbajdžanskej metropole Baku vo vyhlásení uviedlo, že ,,vo vlasteneckej vojne bolo zabitých 2 783 príslušníkov azerbajdžanských ozbrojených síl". Dodalo, že nezvestných je 100 ďalších vojakov.

Arménsko už skôr uviedlo, že v konflikte zahynulo 2317 arménskych vojakov a boje pripravili o život aj najmenej 93 azerbajdžanských a 50 arménskych civilistov. Boje o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, dvoma postsovietskymi rivalmi, vypukli koncom septembra, čo opäť oživilo dlhodobý konflikt o tento horský región. Obnovený konflikt si vyžiadal tisíce mŕtvych a omnoho viac vysídlených.

KK27 - Ruskí mierotvorcovia nastupujú do vojenského lietadla na neznámom mieste v Rusku 10. novembra 2020. Ruský prezident Vladimir Putin v noci na utorok potvrdil, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na úplnom zastavení bojov v separatistickom regióne Náhorný Karabach.  Putin vyhlásil, že on, arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podpísali vyhlásenie, ktorým sa
Neprehliadnite

Na arménsku kapituláciu bude dozerať Moskva. Bude Rusko mierotvorcom?

Tieto boje azerbajdžanských síl s arménskymi o Náhorný Karabach sa skončili dohodou o prímerí, ktorú podpísali v noci na 10. novembra v Moskve arménsky premiér Nikol Pašinjan, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a ruský prezident Vladimir Putin ako líder regionálnej mocnosti. Na základe tejto dohody Moskva na územie Karabachu odvelila približne 2 000 ruských vojakov, ktorí tam majú za úlohu monitorovať dodržiavanie prímeria.

Arménsko podľa dohody odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach a ďalšie štyri dobyli azerbajdžanské sily počas spomínanej šesťtýždňovej bojovej operácie. Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, je medzinárodne neuznaným štátom a okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni.