Bielorusko oficiálne uviedlo do komerčnej prevádzky prvý blok svojej jadrovej elektrárne. Vo vyhlásení pre médiá to uviedla ruská štátna spoločnosť Rosatom, ktorá elektráreň postavila. Proti prvej jadrovej elektrárni v Bielorusku ale hlasno vystupuje hlavne Litva, ktorá sa obáva o jej bezpečnosť. Štart oficiálnej komerčnej prevádzky znamená, že boli ukončené všetky stavebné, montážne a testovacie práce, všetky skúšky a povoľovacie konania. Blok teraz bude vyrábať elektrinu v normálnej prevádzke.

,,Bieloruským kolegom sme odovzdali symbolický kľúč od prvého jadrového bloku v krajine a môžem s istotou povedať, že sa Bielorusko stalo majiteľom jedného z najmodernejších a najbezpečnejších jadrových blokov na svete," uviedol vo vyhlásení prezident spoločnosti IK ASE, inžinierske divízie Rosatomu, Alexander Lokšin. IK ASE má na starosti stavbu a spúšťanie elektrárne. ,,Tento kľúč budú potrebovať zase až za 80 rokov, až sa bude elektráreň zatvárať," dodal.

Elektráreň sa nachádza blízko mesta Astravec, ani nie 50 kilometrov od hlavného mesta Litvy Vilnius. Práve Litva proti elektrárni dlhodobo vystupuje, pozerá na ňu ako na hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť a po jej spustení zastavila dovoz elektriny z Bieloruska. Rosatom ale výhrady Litvy odmieta a tvrdí, že zariadenie zodpovedá najvyšším medzinárodným štandardom.

EBE 23 Bergheim - Na snímke dva kone stoja na lúke pred tepelnou elektrárňou na hnedé uhlie Niederaussem v mestskej časti nemeckého Bergheimu 5. novembra 2020. FOTO TASR/AP
Two horses are standing in a pasture in front of the RWE lignite power plant Niederaussem, Germany, Thursday, Nov. 5, 2020. (Oliver Berg/dpa via AP)
Neprehliadnite

Rusko poskytlo Maďarsku odklad platieb za rozšírenie jadrovej elektrárne Paks

Výstavbu elektrárne financovala Moskva prostredníctvom úveru desiatich miliárd dolárov. Elektráreň má dva reaktory, každý s výkonom 1 200 megawattov. Druhý reaktor by mal byť pripojený k sieti v roku 2022. Časť zariadení dodali tiež české firmy, okrem iného armatúry, čerpadlá alebo potrubia.

Spúšťanie prvého bloku elektrárne odštartovalo vlani na začiatku augusta, keď začalo zvážanie paliva do reaktora. Na začiatku novembra bol blok pripojený k prenosovej sústave a začal do nej dodávať prvú elektrinu. Ku koncu decembra potom vstúpil do skúšobnej prevádzky. Na začiatku júna potom Bielorusko schválilo vstup bloku do komerčnej prevádzky.

Bielorusko bolo spolu s Ukrajinou v roku 1986 tvrdo zasiahnuté katastrofou v Černobyle. Šok z tejto udalosti je v Bielorusku stále hlboký, ľudia majú zdravotné následky aj desiatky rokov po havárii. Toto bolestivé dedičstvo podnietilo opozíciu proti stavbe jadrových elektrární v Bielorusku. Predstaviteľ bieloruskej opozície Andrej Sannikov vlani uviedol, že elektráreň je ,,geopolitickou zbraňou" pre prezidenta Alexandra Lukašenka a Kremeľu proti Európskej únii a ,,rádioaktívnym nebezpečenstvom pre Bielorusko a Európu".