Rusko poskytlo Maďarsku odklad platieb za rozšírenie jadrovej elektrárne Paks na päť rokov. Podľa agentúry Reuters to uviedlo maďarské ministerstvo financií. Projekt, ktorý má zariadenie na juhu od Budapešti o výkone dvoch gigawattov rozšíriť o dva reaktory ruskej výroby, každý s výkonom 1,2 gigawattov, má na starosti ruská štátna spoločnosť Rosatom. Európsky parlament dnes vyzval členské krajiny Európskej únie, aby tejto firme budovať jadrové elektrárne na svojom území nedovolili.

Maďarsko stavbu za 12,5 miliardy eur financuje z väčšej časti pomocou medzištátne pôžičky od Ruska za desať miliárd eur. Budapešť ju mala pôvodne začať splácať v roku 2026.

,,Vďaka úspešným rozhovorom môže byť dohoda o financovaní investície Paks 2 upravená pre Maďarsko priaznivým spôsobom - splácanie pôžičky môže začať až v roku 2031," uviedlo ministerstvo.

Putin
Neprehliadnite

V prípade vojny s Ukrajinou by mala EÚ zastaviť dovoz ropy a plynu z Ruska, tvrdia europoslanci

Podľa zdrojov Reuters bola dohoda v záujme oboch strán. Kým Maďarsko usilovalo o odklad splátok, Rusko sa chcelo vyhnúť pokutám za nedodržanie termínu dokončenia stavby a potrebovalo zhovievavosť dozorných orgánov.

Rosatom zákazku získal bez výberového konania v roku 2014. Projekt ale čelil prekážkam vrátane zdĺhavého prieskumu Európskej únie zameraného hlavne na jeho financovanie, čo ho o niekoľko rokov oneskorilo. Ministerstvo uviedlo, že v prevádzke bude rozšírená elektráreň za desať rokov, aj keď hlavné práce ešte len začnú.

Zmluva o rozšírení elektrárne PACS býva uvádzaná ako dôkaz úzkych vzťahov medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Západní spojenci pozerajú na túto väzbu s nevôľou. Maďarsko muselo získať súhlas Európskej únie s urýchlením začatia výstavby.

Poslanci Európskeho parlamentu dnes úniu vyzvali, aby znížila závislosť od ruskej energie, zastavila stavbu plynovodu Nord Stream 2 a nenechala ruskú spoločnosť Rosatom budovať na území EÚ jadrové elektrárne. V uznesení tiež vyzvali členské štáty EÚ, aby koordinovane vyhostili ruských diplomatov v reakcii na zistenie českých tajných služieb o ruskom podiele na explóziách muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014. Rosatom bol jedným z uchádzačov o dostavbu jadrovej elektrárne v Dukovanoch, z tendra bol ale po zverejnení zistení o Vrběticiach vyradený.