Bieloruská spoločnosť Gomeltransnefť Družba, ktorá je prevádzkovateľom ropovodu Družba na bieloruskom území, obmedzila na tri dni dodávky ropy do Poľska kvôli neplánovanej údržbe. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruského monopolného prevádzkovateľa ropovodov Transnefť. Opravy na jednom z potrubí ropovodu začali v utorok a mesačný plán dodávok ropy nebol revidovaný.

Kapacita ropovodu je až jeden milión barelov ropy denne

O stavbe ropovodu Družba sa rozhodlo v decembri 1958. Ropovod má dĺžku zhruba 5 500 kilometrov, začína v Rusku na východnom brehu Volgy av Bielorusku sa delí do dvoch vetiev - severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. 

Spory kvôli migrantom

Vzťahy medzi Európskou úniou a Bieloruskom sú v poslednej dobe veľmi napäté. EÚ viní režim prezidenta Alexandra Lukašenka, že láka migrantov do svojej krajiny a potom ich posiela k hraniciam s EÚ. Minsk sa vraj tak mstí za sankcie, ktoré únia uvalila na jeho režim kvôli porušovaniu ľudských práv. 

JB 1 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko rozpráva na zasadnutí ústavnej komisie v Minsku 28. septembra 2021. Lukašenko oznámil  referendum o novej ústave, ktoré sa uskutoční  vo februári 2022 a sľúbil, že nenechá opozíciu, aby sa dostala k moci. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Lukashenko gestures as he speaks during an expanded meeting of the Constitutional Commission in Minsk, Belarus, Tuesday, Sept. 28, 2021. The authoritarian leader of Belarus announced a referendum o
Neprehliadnite

Lukašenko označil utečencov za tvrdohlavé osoby, ktoré sa nechcú vrátiť do vlasti

Bieloruskí predstavitelia podobné obvinenia odmietajú. Na hranici medzi Bieloruskom a Poľskom a tiež na bielorusko-litovskej hraničnej línii táborí v mrazivých podmienkach tisíce migrantov, predovšetkým z Blízkeho východu.

Lukašenko v spojitosti s migrantmi nechce konflikt, no nemieni sa vzdať
Neprehliadnite

Bielorusko vydiera Európu. Hrozí zastavením prepravy plynu