Rusko bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy.

Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pohrozil prerušením dodávok pre možné sankcie Európskej únie (EÚ) v súvislosti s migračnou krízou na bielorusko-poľskej hranici.

„Rusko bolo, je a zostane krajinou, ktorá si plní všetky povinnosti pri poskytovaní plynu európskym spotrebiteľom," povedal novinárom Peskov.

„Spoľahlivosť Ruska ako dodávateľa v rámci súčasných a budúcich zmlúv je nepochybná," poznamenal Peskov a dodal, že Lukašenko nekoordinoval svoje vyhlásenie s Moskvou, ktorá transportuje plyn cez Bielorusko do Poľska cez plynovod Jamal – Európa.

Bieloruské politické hry s migrantmi

Migranti sa už mesiace pokúšajú prejsť z Bieloruska do Poľska, ktoré je členom EÚ. Migračná kríza sa prehĺbila tento týždeň, keď sa stovky ľudí snažili spoločne vyvinúť nápor a dostať cez hranice, ale poľskí pohraničníci ich zatlačili späť.

Západné vlády obviňujú Lukašenkov režim, že nalákal migrantov do svojej krajiny a poslal ich, aby prešli do Poľska ako odvetu za predchádzajúce sankcie za zásah Minska proti opozícii po minuloročných prezidentských voľbách.

Poľsko spolu s Litvou a Lotyšskom od leta tohto roku zápasia s prílevom migrantov, najmä z Blízkeho východu a osobitne z Iraku, ktorí sa pokúšajú o ilegálny prechod ich hraníc s Bieloruskom.

Poľsko sa bránilo

Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina 11. novembra uviedol, že poľská strana môže nechať migrantov prejsť len cez hraničný priechod. Tí sa však o prechod hraníc snažia „v lesoch a po poliach, nelegálne".

Ak migranti prekročia hranice na hraničnom priechode, po podaní žiadosti by mohli získať legálnu možnosť žiť v EÚ, „ale to sa nedeje".

Problém týchto migrantov spočíva podľa Jasinu v tom, že „legálne pricestovali do Bieloruska, podľa bieloruských zákonov získali turistické vízum, a to znamená, že vstupujú do EÚ z bezpečnej krajiny".

Jasina vysvetlil, že zákon neumožňuje, aby „turisti prekročili ilegálne hranice a dostali štatút utečenca".

EBE 36 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (na snímke) v pondelok 9. augusta 2021 poprel, že by sa bezpečnostné služby jeho krajiny podieľali na smrti bieloruského aktivistu Vitaľa Šyšova.
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža. Pohrozil tvrdou odplatou za akékoľvek nové sankcie Európskej únie