Najmladším štátnym príslušníkom Afganistanu, ktorý sa aktuálne nachádza v záchytnom tábore v Humennom, je trojmesačné dieťa. Všetkých 19 Afgancov, ktorí sú žiadateľmi o azyl na Slovensku, tu v súčasnosti podstupuje vstupné procedúry. Pre TASR to potvrdila Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Medzi Afgancami je sedem žien, ktorých manželia žijú na Slovensku, tri matky s deťmi a jeden 20-ročný mladý muž. Žiadatelia a o azyl sa podľa slov Friese po príchode do záchytného tábora podrobili testu na ochorenie COVID-19 a po doručení negatívnych výsledkov sa v zariadení rodiny ubytovali v samostatných izbách.

„Počas pobytu v tábore budú prebiehať úkony spojené s azylovou procedúrou a aktuálne sa žiadatelia podrobujú vstupnej lekárskej prehliadke. Až do oznámenia výsledkov zdravotnej prehliadky a absolvovania vstupného pohovoru, nebudú môcť opustiť areál zariadenia,“ doplnila Friese s tým, že všetci žiadatelia o udelenie azylu sa zároveň intenzívne vzdelávajú v slovenskom jazyku.

Dočasní obyvatelia humenského záchytného tábora patria medzi osoby, ktoré slovenskí vojaci koncom augusta evakuovali z Afganistanu.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS)
Neprehliadnite

Korčok a Naď: Afganci, ktorých sme doviezli, nie sú nebezpeční. Chceli sme ich vziať čo najviac