Súd v Azerbajdžane odsúdil sedem novinárov a zamestnancov významných investigatívnych médií na väzenské tresty do deviatich rokov. Podľa agentúry AFP je tento vývoj súčasťou rozsiahleho zásahu voči slobode tlače v krajine.

Novinári a zamestnanci Spojenými štátmi financovaného Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL), ako aj online médií Abzas Media a tlačovej agentúry Turan boli zadržaní pre obvinenia z nelegálneho pašovania peňazí cez hranice, prania špinavých peňazí, daňových únikov a nelegálneho podnikania.

Obhajcovia dotknutých novinárov i skupiny na ochranu práv odsúdili rozsudky namierené proti niekoľkým nezávislým spravodajským médiám v Azerbajdžane ako politicky motivované.

Novinár stanice RFE/RL a ekonóm Farid Mehralizada bol odsúdený na deväťročné väzenie. Rovnaké tresty dostali aj riaditeľ portálu Abzas Media Ulvi Hasanli a jeho šéfredaktor Sevinc Vagifgizi, ako aj investigatívny novinár agentúry Turan Hafiz Babaly.

Reportérky Nargiz Absalamovová a Elnara Gasimovová dostali osem rokov, a prekladateľ Mohammad Kekalov sedem a pol roka za mrežami.

Podľa obhajcov v tomto prípade neexistovali vierohodné dôkazy a založený bol z veľkej časti len na výpovedi Kekalova, ktorý ju však neskôr pred súdom stiahol s tým, že vypovedal pod nátlakom.

RFE/RL označila obvinenia proti Mehralizadovi za „falošné“ a verdikt odsúdila. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) označila zatýkanie novinárov v krajine za „eskalujúci zásah“.

Podľa organizácie Reportéri bez hraníc uväznil Azerbajdžan od roku 2023 dovedna 29 novinárov a zamestnancov médií.

Na čele tejto bývalej sovietskej republiky je od roku 2003 prezident Ilham Alijev, ktorý je ľudskoprávnymi skupinami dlhodobo obviňovaný z potláčania opozičných médií a nezávislej žurnalistiky.

Ďalšie dôležité správy

Na telo
Neprehliadnite

Divák sa sťažoval na reláciu Na telo. Rada preverovala jej objektivitu a vyniesla verdikt