Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke zrušil srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi vízum. Líder svetového rebríčka tak zrejme nebude môcť štartovať na grandslamovom turnaji Australian Open. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa denníka The Age sa však môže ešte odvolať na súde.

Stopka na tri roky?

Ako dodáva Bloomberg, víza boli zrušené po druhý raz, keďže súdne rozhodnutie dočasne zmarilo snahu vlády zrušiť tenistovi víza po prvý raz. Djokovič by mal po tomto verdikte opustiť krajinu.

Minister A. Hawke využil svoje osobné právomoci na to, aby zvrátil rozhodnutie súdu, pričom to zdôvodnil hlavne ,,zdravotnými dôvodmi, pre zachovanie poriadku a na základe toho, že je to verejnom záujme". N. Djokovič tak môže prísť o šancu bojovať o rekordné 21. víťazstvo na prvom grandslamovom turnaji Australian Open.  ,,Vláda premiéra Scott Morrisona je pevne odhodlaná chrániť austrálske hranice, obzvlášť v súvislosti s pandémiou covid-19," vyhlásil Hawke.

Súdne rozhodnutie, ktoré po prvý raz zamietlo zrušenie víz pre chorvátskeho tenistu vychádzalo z toho, že Djokovič nemal dostatok času na to, aby reagoval na oficiálne zrušenie víz do Austrálie. Sudca Anthony Kelly zároveň varuje, že krok ministra A. Hawkea môže znamenať, ,,že Djokovič sa nebude môcť vrátiť do Austrálie tri roky," dodáva Bloomberg.

Národný rozruch

N. Djokovič sa priznal, že poskytol rozhovor a zúčastnil sa na fotení, hoci vedel, že je nakazený covidom-19. Zároveň poukázal na ,,ľudskú chybu", keďže na vstup do Austrálie použil nesprávne cestovné vyhlásenie.

Štát Viktória mu však udelil lekársku výnimku ešte predtým, ako nastúpil do lietadla do Austrálie. Úrady však zrušili jeho vízum po prílete a po rozruchu, že s bohatým tenistom sa zaobchádzalo špeciálne.

Dôvodom národného rozruchu, ktorý vyvolal neočkovaný tenista je hlavne fakt, že viac ako 90 percent dospelých Austrálčanov je plne zaočkovaných a krajina počas pandémie znášala niektoré z najprísnejších obmedzení na svete.

,,Táto pandémia bola veľmi náročná pre každého Austrálčana, no držali sme spolu a zachránili sme životy. Mali sme jeden z najnižších počtov úmrtí a najlepšie ekonomické i vakcinačné výsledky v rámci celého sveta," povedal premiér Morrison v oficiálnom vyhlásení. ,,Austrálčania toho mnoho obetovali a právom očakávajú, že výsledok ich obety budeme ochraňovať."

EBE 4 Wu-chan - Na snímke bezpečnostná služba hliadkuje pred Inštitútom virológie v stredočínskom meste Wu-chan v stredu 3. februára 2021. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili inštitút a laboratória v meste Wu-chan. FOTO TASR/AP
A convoy carrying the World Health Organization team leaves the Wuhan Institute of Virology after a field visit in Wuhan, China, Wednesday, Feb. 3, 2021. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Vedci podviedli svet. Označenie za konšpiráciu sa stalo spôsobom boja s nepohodlnými faktami

Viac o téme: Covid-19