Spoločnosť AstraZeneca by mala k možným vedľajším účinkom svojej vakcíny proti Covidu-19 doplniť syndróm deravých kapilár. Vyzval ju k tomu Výbor pre hodnotenie rizík (PRAC) Európskej agentúry pre lieky (EMA). Únijný liekový regulátor tiež odporučil, aby vakcínu nepoužívali ľudia, ktorí týmto vzácnym cievnym ochorením trpia alebo trpeli. EMA tiež oznámila, že pokračuje v skúmaní niekoľkých prípadov zápalových ochorení srdca, ktoré sa objavili po vakcinácii od rôznych výrobcov.

Pri syndróme deravých kapilár dochádza k úniku krvi do okolitého tkaniva, svalov či telových dutín. Chorobu sprevádza opuchy a pokles krvného tlaku. EMA súvislosť medzi týmto ochorením a vakcináciou študuje od apríla u šiestich pacientov, u ktorých sa syndróm deravých kapilár prejavil po očkovaní. Vakcína od AstraZenecy bola už skôr daná do súvislosti so vzácnym vznikom krvných zrazenín, podľa zdravotníckych úradov však jej prínos prevažuje nad rizikami.

Laboratórium.
Neprehliadnite

Na Slovensku sa potvrdil kolumbijský typ nového koronavírusu

EMA sa tiež zaoberá prípadmi zápalu srdcového svalu (myokarditídy) a zápalu osrdcovníka (perikarditídy), ktoré sa prejavili po očkovaní vakcínou od AstraZeneca aj výrobcov Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. Medzi príznaky týchto ochorení podľa agentúry AP patria často krátkodobé ťažkosti s dýchaním a bolesti na hrudi. ,,Aby sme určili, či je tu príčinná súvislosť s vakcínami, je potrebné ďalšie vyhodnocovanie," uviedla EMA, podľa ktorej by mali byť výsledky dostupné budúci mesiac.