Na Slovensku sa laboratórne potvrdila prítomnosť nového, tzv. kolumbijského typu nového koronavírusu. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

,,Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave," uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Na snímke ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 počas očkovania v epidemiologickej ambulancii na ulici Sasinkova v Žiline 7. júna 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Kollár chce na rokovaní v rámci V4 hovoriť i o uznávaní očkovania Sputnikom

Ako priblížil, tento variant sa veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. Išlo aj o oblasti, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa podľa virológa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam. ,,Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už i v ďalších európskych krajinách, ako sú Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší," doplnil.

Kolumbijský variant sa podľa ÚVZ SR potvrdil u členov jednej rodiny. ,,Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti ochoreniu Covid-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na Covid-19," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

JB 20 Drážďany - Zamestnankyňa kaderníctva  Holger Knievel hodnotí antigénový rýchlotest počas testovania na ochorenie COVID-19 v Drážďanoch 28. apríla 2021. Všetci zamestnanci spoločnosti sú dvakrát do týždňa testovaní. FOTO TASR/AP

An employee at the Holger Knievel hairdressing studio evaluates a rapid antigen test for the coronavirus in Dresden, Germany, Wednesday, April 28, 2021. In the company, all employees are tested twice a week.(Robert Michael/dpa via AP)
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo 84 prípadov nového koronavírusu, úmrtia nepribudli

Občanov vyzval aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek na obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej.