Britské gastro zápasí s problémami. Matt Ward, majiteľ reštaurácie Parlez v južnom Londýne dúfal, že sa predaj počas tohtoročných Vianoc plne spamätá z minuloročného zimného lockdownu spôsobeného covidom-19. Namiesto toho boli všetky skupinové rezervácie z tohto týždňa zrušené, uvádza portál bloomberg.com.

China Gets Ready For Beijing 2022 Winter Olympics
Neprehliadnite

5 kľúčových vecí, ktoré vieme o omikrone a ochrane pred ním

Spojené kráľovstvo čelí rekordnej vlne infekcií a Chris Whitty - hlavný lekár Anglicka - v stredu varoval, že obrovský počet prípadov znamená, že lekári a zdravotné sestry nevyhnutne ochorejú. Podniky ako Parlez sú preto pesimistické a majú obavy, čo bude nasledovať.

Platné obmedzenia a odporúčania pracovať z domu znamenajú, že tí, ktorí sa predtým mohli pohodlne stretnúť na drink, si to teraz dvakrát rozmyslia, povedal M. Ward. Podnikanie v ďalšej Wardovej krčme, White Horse v južnej londýnskej štvrti Brixton, sa tiež zhoršilo.  Dodal, že krčma sa nevrátila na úroveň spred covidu, ale vrátila sa nestabilita. Počítajú lepšie a zlé dni.

Pandémia naberá na obrátkach

Britský gastro sektor, ktorý sa už snaží zotaviť z niekoľkomesačného lockdownu zo začiatku roka, opäť pociťuje ekonomický úder, pretože pandémia znovu naberá na obrátkach. Tentoraz zatiaľ neexistuje žiadna vládna záchranná sieť, hoci v stredu bolo nahlásených takmer 79-tisíc prípadov covidu, pripomína bloomberg.com.

Hoci sú podniky stále otvorené, biznis sa pred kľúčovým sviatočným obdobím spomaľuje, pretože ľudia zostávajú doma a vyhýbajú sa spoločenským akciám v krčmách, kluboch a reštauráciách.

V londýnskej finančnej štvrti City bolo v stredu možné vidieť menej ako 30 ľudí popíjať pred krčmami na Watling Street. Pomaly to išlo aj na Leadenhall Market, kde sú krčmy v decembri zvyčajne plné stoviek poisťovacích maklérov.

„Pokles tržieb je pre reštaurácie hrozný, najmä v centrách veľkých miest, ako je Londýn,“ citoval portál Desa Gunewardenu, výkonného riaditeľa a predsedu spoločnosti D&D London, ktorá stojí za 43 reštauráciami, barmi a hotelmi, nachádzajúcimi sa väčšinou v hlavnom meste Spojeného kráľovstva. D. Gunewardena pre agentúru Bloomberg dodal, že minulý týždeň stratila spoločnosť D&D 15 percent rezervácií a tento týždeň bude oveľa horší.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na železničnej stanici v Košiciach 26. novembra 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných, šíri sa veľmi rýchlo

Dopravné prostriedky  v Londýne sa tiež vyprázdňujú. Podľa oficiálnych údajov klesol počet ľudí, využívajúcich londýnske metro v pondelkovej rannej špičke, takmer o pätinu.

Premiér na tenkom lane

Premiér Boris Johnson sa na Downing Street pokúša kráčať po tenkom lane. Ocitol sa na medzi vedcami - ktorí zdôrazňujú prísnejšie opatrenia na boj proti omikronu - a mnohými kolegami z Konzervatívnej strany. Tí vyjadrili obavy z narušenia občianskych slobôd.

B. Johnson v utorok čelil najväčšej vzbure počas svojho pôsobenia, keď sa 100 konzervatívnych zákonodarcov postavilo proti niektorým častiam jeho stratégie „plán B“.

Premiér, ktorý už bol pod tlakom v súvislosti so sériou chybných krokov a s klesajúcim ratingom v prieskumoch verejnej mienky, využil stredajšiu tlačovú konferenciu na to, aby vyzval ľudí pred Vianocami k opatrnosti, pripomína portál bloomberg.com.

Britský premiér Boris Johnson dostáva tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu covid-19 v Londýne.
Zdroj: Paul Edwards
Britský premiér Boris Johnson dostáva tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu covid-19 v Londýne.

Popredné lobistické skupiny vo Veľkej Británii nechcú nechať podniky bez ochrany, no zároveň sa snažia chrániť verejné zdravie. Konfederácia britského priemyslu (CBI) označila plán B za „pragmatický a rozumný“, ale varovala pred budúcimi nechcenými dôsledkami pre hospodárstvo. Podľa CBI sa používa rétorika s mentalitou lockdownu a firmy zaznamenávajú pokles dopytu bez primeranej podpory.

Britské gastro sa pritom musí vyrovnávať  aj s narušením pracovného a dodávateľského reťazca a s dôsledkami brexitu. V súvislosti s vlnou omikronu organizácia UKHospitality predpokladá, že príjmy krčiem a reštaurácií sa v decembri znížia až o 40 percent. Viacerí predstavitelia gastra označili prístup vlády za skrytú blokádu, alebo opatrenia charakterizovali ako nesúrodé a svojvoľné, píše bloomberg.com.

V hre sú milióny pracovných miest

Nielen britské gastro čelí ťažkým časom. Britský maloobchodný sektor - najväčší súkromný zamestnávateľ v krajine - je v predvianočnom období, keď podniky dosahujú najväčší zisk, veľmi závislý od návštevnosti nákupných centier a nákupných stredísk.

WA 1 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas televízneho prejavu k národu na Downing Street v Londýne v nedeľu 12. decembra 2021. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Boris Johnson records an address to the nation at Downing Street, London, to provide an update on the booster vaccine programme, Sunday, Dec. 12, 2021. (Kirsty O'Connor, Pool via AP)
Neprehliadnite

Británia verzus omikron: premiér zachraňuje autoritu vlády, s očkovaním pomáha armáda

Alex Baldock, výkonný riaditeľ spoločnosti Currys Plc, maloobchodného predajcu elektroniky, v stredu uviedol, že trh sa v predvianočnom období spomaľuje. Varoval, že ďalšie obmedzenia by boli veľmi škodlivé.

Dodal, že na opätovné zatvorenie maloobchodu by musel existovať veľmi jasný dôvod týkajúci sa verejného zdravia. Poznamenal, že v hre sú tri milióny pracovných miest a 17 miliárd libier (takmer 20 miliárd eur) na daniach.

WA 29 Miami - Cestujúci kráčajú s batožinou v hale medzinárodného letiska v Miami v utorok 23. novembra 2021. Americký Deň vďakyvzdania charakterizujú stretnutia členov rodín a s tým spojené cestovanie, slávnosti, tradičné pokrmy - morka, brusnicová omáčka, zemiakové pyré -, vďačnosť za úrodu a v neposlednom rade aj zmysel pre dobročinnosť. Deň vďakyvzdania v USA pripadá na štvrtý novembrový štvrtok: v roku 2021 to bude 25. november. Letecké spoločnosti dúfajú, že budú mať rušnú dovolenkovú sezó
Neprehliadnite

Británia znova zavádza povinnosť testovania na covid pred cestou do krajiny

Dokonca aj futbalová Premier League je vo Veľkej Británii ohrozená. Nárast počtu ineakcií si už vyžiadal odklady i odvolanie zápasov. V tejto súvislosti vyzvala Nikki Kananiová z Národnej zdravotnej služby, ktorá stála po boku premiéra na Downing Street, aby fanúšikovia pomohli zastaviť šírenie omikronu a prichádzali sa na štadión zaočkovať  - nie pozerať na zápas.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron je štyrikrát nákazlivejší ako delta, otázna bude reakcia v zaočkovaných krajinách

Viac o téme: Omikron