Veľká Británia čelí rýchlemu šíreniu koronavírusu. Premiér Boris Johnson potvrdil prvé úmrtie na variant omikron. Pôvodný plán, podľa ktorého sa mali opatrenia pred Vianocami stabilizovať, nahrádza tzv. Plán B, ktorý pripúšťa sprísnenie. 

Zatiaľ sa zaviedli rúška v interiéroch a odporúčanie, aby ľudia pracovali z domu. Podľa hlavnej poradkyne pre Zdravotnú bezpečnostnú agentúru Susan Hopkinsovej by sa mali opatrenia v reakcii na omikron nevyhnutne sprísniť.

V nedeľu pribudlo v Spojenom kráľovstve takmer päťdesiattisíc nových prípadov koronavírusu, týždňový priemer sa vyskytuje na hodnote 51 497. Minister zdravotníctva Sajid Javid hlási pre Anglicko približne tritisíc prípadov a desať hospitalizácii spojených s variantom omikron.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na železničnej stanici v Košiciach 26. novembra 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných, šíri sa veľmi rýchlo

S treťou dávkou bude pomáhať armáda

Distribúcia tzv. boosterov – tretej dávky vakcíny – narazila na obmedzené ľudské zdroje. Vláda preto kompenzuje nedostatok personálu vojakmi. Mobilizovala 750 príslušníkov ozbrojených síl, ktorí pomáhajú priamo s podávaním tretej dávky. Úsilie koordinuje štáb ďalších päťdesiatich vojakov.

Vláda čelí všeobecnému problému so zdrojmi, ktorý sa však snaží minimalizovať. Problémy vznikli napríklad vtedy, keď spadla stránka verejného zdravotníctva, alebo keď nebolo možné objednať samotesty z vládnych portálov. Premiér však tvrdí, že testy štát má a ľudia sa k nim vedia dostať v miestnej lekárni.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa