Používanie hypersonických rakiet Ruskom bolo jednou z charakteristík takmer šesťmesačnej vojny na Ukrajine. Predtým ich žiadna krajina nepoužila v boji a len niekoľko armád má alebo vyvíja hypersonické kapacity, píše korešpondent Sky News pre Blízky východ  Alistair Bunkall.

Podľa Bunkalla to bol vzácny príklad ruského technologického úspechu vo vojne, ktorá bola vo všeobecnosti rozpačitou prehliadkou starnúceho vybavenia, zlých taktických rozhodnutí a obrovských strát techniky.

„Zdá sa, že presun umiestnenia niektorých z týchto zbraní do enklávy Kaliningrad bol navrhnutý ako varovanie pre NATO, najmä Poľsko a pobaltské štáty Estónsko, Litvu a Lotyšsko, ktoré sa už teraz cítia mimoriadne zraniteľné voči ruskému útoku," domnieva sa Alistair Bunkall.

Moskva by podľa neho nepochybne argumentovala, že má plné právo umiestniť hypersonické rakety na svojom vlastnom území a rozšírením svojich vojenských síl v Kaliningrade nerobí nič, čo by NATO vo východnej Európe už neurobilo.

Hypersonické rakety môžu letieť viac ako päťnásobnou rýchlosťou zvuku a v závislosti od svojej konštrukcie surfujú atmosférou planéty schopné náhlych zmien smeru, na rozdiel od konvenčnejších balistických rakiet, ktoré sledujú istejšiu trajektóriu. Práve táto rýchlosť a nepredvídateľnosť ich robí prakticky imúnnymi voči moderným systémom protivzdušnej obrany, pripomína Bunkall.

Rakety Kinžal použilo Rusko prvýkrát v polovici marca. Západní vojenskí experti však spochybnili ich dôležitosť. 

Ďalšie dôležité správy

Rusko rozmiestnilo v Kaliningrade stíhačky vyzbrojené hypersonickými raketami
Neprehliadnite

Rusko rozmiestnilo v Kaliningrade stíhačky vyzbrojené hypersonickými raketami