Spojené štáty pripravujú plán na zničenie ruskej Čiernomorskej flotily, ktorej plavidlá blokujú ukrajinské prístavy, a ohrozujú tak zásobovanie sveta potravinami, píše Newsweek.

Vzhľadom na skutočnosť, že Ukrajina je jedným z najväčších exportérov obilia na svete, vládnu obavy, že ruská blokáda ukrajinských prístavov, ktoré umožňujú jeho distribúciu, vyvolá globálnu potravinovú krízu.

Ukrajinci sú efektívni

Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko v piatok na Twitteri napísal, že Spojené štáty „pripravujú plán na zničenie Čiernomorskej flotily“. „Efektívna práca Ukrajincov na vojnových lodiach presvedčila (Spojené štáty), aby pripravili plán na odblokovanie prístavov,“ napísal Geraščenko s tým, že Ukrajina a USA rokujú o dodávkach účinných protilodných striel (Harpoon a NSM) s dostrelom 250-300 kilometrov.

Geraščenkov tweet prišiel v čase, keď agentúra Reuters zverejnila správu, že Biely dom plánuje poskytnúť ukrajinským jednotkám protilodné zbrane, ktoré budú dodané priamo na Ukrajinu, alebo prostredníctvom niektorého z jej európskych spojencov.

V apríli potopili Moskvu

Ukrajina opakovane vyzvala Spojené štáty, aby jej okrem kanónov či striel Javelin a Stinger dodali aj riadené strely, ktorými by mohli zo svojich prístavov vyhnať približne 20 ruských plavidiel vrátane ponoriek. V apríli sa Ukrajincom podarilo potopiť vlajkovú loď Čiernomorskej flotily Moskva.

Celosvetový dosah

Okrem toho že dodávka ďalších zbraní by Ukrajine poskytla v jej vojnovom úsilí taktickú výhodu, mal by takýto krok celosvetový dosah, pretože by sa vďaka nemu mohli obnoviť dodávky obilia a iných poľnohospodárskych produktov.

Ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny účinnými protilodnými zbraňami má však podľa amerických predstaviteľov aj tienistú stránku. Majú totiž obavy z toho, čo by sa mohlo stať, keby zbrane určené Ukrajine padli do rúk ruských síl. Nemenovaný americký podľa Reuters uviedol, že „žiadny štát v obavách z ruskej odvety nechce byť prvým alebo jediným, ktorý (Ukrajine) dodá strely Harpoon.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí farmári budú čeliť preplneným silám, aj keď bude úroda menšia
Neprehliadnite

Ruskí vojaci kradnú na Ukrajine obilie a iné poľnohospodárske produkty vo veľkých množstvách