Čínsky technologický gigant Alibaba predstavil svojho chatbota poháňaného generatívnou umelou inteligenciou, ktorý sa podobá aplikácii ChatGPT vyvinutej spoločnosťou OpenAI. Informovala o tom agentúra Reuters.

Alibaba sa chystá v blízkej budúcnosti nástroj generatívnej umelej inteligencie zapojiť do jednotlivých oblastí pôsobnosti spoločnosti. Chatbot sa nazýva Tongyi Qianwen, čo podľa serveru BBC znamená „hľadanie odpovede pomocou tisícky otázok“.

Alibaba nástroj najprv integruje do aplikácie DingTalk, ktorá slúži na zasielanie správ na pracoviskách firmy. Pomáhať v tomto prípade bude v zhrnutí poznámok z rokovaní, písaní e-mailov a príprave obchodných návrhov. Pribudne takisto v aplikácii Tmall Genie, čo je hlasový asistent čínskej spoločnosti.

Svojim klientom plánuje chatbota Tongyi Qianwen sprístupniť aj cloudová divízia firmy. Zákazníci Alibaba Cloud si tak budú môcť vytvoriť vlastné jazykové modely na mieru. Podľa Alibaby dokáže nástroj pracovať v čínštine aj v angličtine.

„Nachádzame sa v technologicky prelomovom momente, ktorý poháňa generatívna umelá inteligencia a cloud computing,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ firmy Daniel Zhang.

Takzvaná generatívna umelá inteligencia, čiže technológia schopná vytvárať text, obrázky a ďalšie médiá na základe zadania, dokáže podľa jednoduchých pokynov generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Vďaka obrovskému množstvu dát sa podobne ako človek učí odpovedať na podnety užívateľov. Ako pomocníka ju používajú okrem iných aj programátori.

Od vlaňajšieho novembra, keď OpenAI predstavila ChatGPT, uviedli jeho alternatívy mnohé firmy, okrem iného Google či čínska technologická firma Baidu.

Spoločnosť Microsoft zapojila technológiu do svojho vyhľadávača Bing. Na vývoj ChatGPT firma prispela miliardami dolárov. Chatbota sa Microsoft chystá zapojiť do svojich aplikácií Office.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Nositeľ Nobelovej ceny tvrdí, že ChatGPT dopomôže ľuďom k štvordňovému pracovnému týždňu