Staré dvere môjho domu slúžili ako hlavné vchodové dvere 50 rokov. Za

celý čas neboli (okrem prvého náteru fermežou) nijako ošetrené.

Výsledkom boli dvere až príliš poznačené patinou času. Nie vždy je treba

nad takýmto stavom lámať palicu a zapínať cirkulárku. Niekedy pomôžu

jednoduché nástroje a lacné materiály.

Pozrime sa teraz rýchly a jednoduchý postup, ktorý oživí aj skutočne zdevastované dvere. Pozor, tento postup je vhodný len pre dvere z prírodného dreva! O patinovaní drevotriesky či plastu si povieme inokedy.

Ako zrenovovať drevené dvere s vintage efektom

Pôvodné dvere Zdroj: Jozef Šebest

Odstrojenie

Naprv demontuj staré kovania (kľučka, plechy, západky, zámok), Vyber sklenené výplne a bezpečne ich ulož. Najmä, ak máš aktívne a všetečné deti.

V prípade, že je poškodený nielen povrch, ale aj vnútorná štruktúra dverí („rozchádzajú sa”), budeš musieť dvere úplne rozobrať a znova zglejiť. V mojom prípade to nebolo nutné.

Ako zrenovovať drevené dvere s vintage efektom

Dvere zbav všetkého, čo by ti prekážalo pri brúsení.  Zdroj: Jozef Šebest

Brúsenie a tmelenie

Ak je poškodený len povrch, stačí začať s brúsením a tmelením dverí. Na brúsenie ti bude stačiť brúsny papier zrnitosti 100 alebo 120.

„Jamy” na obrúsených dverách pretmeľ pomocou špachle tmelom v odtieni dreva. Základné odtiene (smrek, buk, dub) zoženieš v predajni pre domácich majstrov. Tmel si môžeš vyrobiť aj doma, ale o tom inokedy.

Ak sú v dreve naozaj hlboké nerovnosti, bude možno treba tmel nanášať vo viacerých vrstvách. Pri každej vrstve treba počkať, kým uschne a až potom nanášať ďalšiu.

Po pretmelení a prebrúsení nasleduje nanášanie farby. V mojom prípade obyčajnej syntetiky. Aj tak pôjde čoskoro dole :-).

Ako zrenovovať drevené dvere s vintage efektom

Dvere počas povrchovej úpravy. Zdroj: Jozef Šebest

Zasklievacie lišty - zábava pre celú rodinu

Tieto drevené ozdôbky, ktoré pridŕžajú na správnom mieste sklá, sa ukázali ako najväčší bruchabôľ. Nie že by ich nebolo dostať. Ale na jednu tabličku ich bolo treba 240 centimetrov. Pri aktuálnych cenách by som na ne minul viac ako 55 eur. Takže mi ich vyrezal otec na malom cirkuláriku.

Zapíliť ich pomocou korýtkového prípravku na rezanie uhlov a píly zvládol aj desaťročný syn, takže na mne bolo len pribíjať ich na miesto a osádzať sklá.

Vytvorenie “ošúchaného” efektu

To to je najdôležitejšia časť. Všetko doteraz bola len príprava.

Na hranách líšt, na miestach s peknými hrčami a všade, kde sa ti to bude zdať vhodné, obrús farbu. Použi na to brúsny papier zrnitosti 100. Jemnejší je zbytočný, pretože sa okamžite zanesie, hrubší je zasa príliš nebezpečný - mohol by si jedným ťahom odobrať viac, ako chceš a musel by si zasa začať od bodu odstrojenie.

Ako zrenovovať drevené dvere s vintage efektom

Hotovo Zdroj: Jozef Šebest

Montáž

Drevo je prírodný materiál, ktorý naberá vlhkosť. Aj moje dvere trochu napučali pri práci pod holým nebom. Drobné zádrhele vyriešil hoblík a dlátko, ktorým som o čosi viac zahĺbil protiplech. V strede dverí bolo totiž treba odobrať asi milimeter šírky. Ešte ma čaká vytvorenie ošúchaného „looku” na kľučke a kovaní. Ale o tom nabudúce.

Orientačný rozpočet na renováciu dverí
Brúsny papier zrno 100, 10 hárkov2,00
Tmel, 250 gramov3,70
Farba syntetická4,00
Montážny materiál + nové kovanie7,00
Spolu16,70
Rozpočet závisí od stavu a veľkosti konkrétnych dverí. Prameň: maloobchodné ceny, prieskum autora