Od začiatku roka sa firemným insiderom, medzi ktorých patria vedúci pracovníci, finanční riaditelia a členovia správnej rady, podarilo predať akcie svojich vlastných firiem za 19 miliárd dolárov. Vyplýva to z dát spoločnosti Smart Insider.

Je viac ako isté, že o vyhliadkach vlastných firiem vedia viac, ako laická verejnosť. Práve preto ich kroky stoja za pozornosť. V súčasnosti je to o to ľahšie, keďže Komisia pre cenné papiere a burzy požaduje, aby predkladali správy vždy, keď kupujú alebo predávajú akcie svojich firiem.

Podľa analytika Saxo Bank Martina Sklenářa je v súčasných silne turbulentných časoch na trhoch Insider Trading logicky v kurze. „Kto vládne informáciám a chce ich použiť na obchodovanie na finančnom trhu, ovplyvňuje aj krátkodobý vývoj podkladových aktív akcie či dlhopisu,“ vysvetľuje. Zároveň však dodáva, že z dlhodobého hľadiska to nevypovedá o skutočnom stave podkladového aktíva.

Do konca roka sa môže objem predaných akcií firemných insiderov dostať až na úroveň 26 miliárd dolárov. Ak sa to podarí, išlo by o rekord, ktorý nebol od roku 2000 prekonaný. V tom čase sa vďaka internetovej akciovej bubline predali akcie za viac ako 37 miliárd dolárov.

V auguste sa insideri zbavovali akcií svojich firiem tempom 600 miliónov dolárov za deň. Celkový objem ich predajov tak za mesiac prekročil desať miliárd dolárov. Naposledy sa v takomto objeme predávalo v rokoch 2006 a 2007, teda pred poslednou finančnou krízou, píše CNN s odvolaním sa na údaje spoločnosti TrimTabs. 

Akcie na vrchole? Americkí manažéri sa ich zbavujú ako pred krízou

Výpredaj akcií Zdroj: Financial Times

Apetít poháňa neistota

Investori často považujú nákup a predaj akcií firemnými insidermi za signál dôvery.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa