Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok varovala, že počet úmrtí na ochorenie Covid-19 sa môže viac ako zdvojnásobiť a dosiahnuť dva milióny, ak nebudú pokračovať opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Európa, ktorá čelí nárastu prípadov, už sprísňuje obmedzenia a Spojené štáty prekročili ďalší pochmúrny míľnik, píše tlačová agentúra AFP.

ALIBISTA Igor Matovič tvrdí, že deväť dní mlčal, aby otestoval vieru ľudí v neho.
Neprehliadnite

Matovič: Situácia okolo pandémie je mimoriadne vážna

Úmrtia na celom svete dosiahli počet 985 707, a to spomedzi vyše 32,3 milióna prípadov nákazy. Tieto údaje platné v piatok k 20.00 h SELČ zverejnila agentúra AFP.

Najťažšie postihnuté Spojené štáty prekročili hranicu sedem miliónov prípadov nákazy - čo je viac ako pätina všetkých celosvetových prípadov, pritom USA majú len štyri percentá svetovej populácie.

„Už jeden milión (úmrtí) je hrozné číslo a musíme sa nad tým zamyslieť, kým začneme uvažovať o druhom milióne,“ odpovedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan novinárom na otázku, o koľko vyššie sa môže ešte vyšplhať počet mŕtvych.

Dodal však: „Sme pripravení kolektívne urobiť to, čo treba, aby sme sa tomu číslu vyhli? Ak tie kroky neurobíme... áno, budeme vidieť to číslo a žiaľ, aj oveľa väčšie.“

Na snímke vľavo japonský premiér Šinzó Abe a nový premiér Jošide Suga pózujú s kyticou kvetov v Tokiu 14. septembra 2020.
Neprehliadnite

Olympijské hry chceme usporiadať napriek pandémii, tvrdí nový japonský premiér