Nový japonský premiér Jošihide Suga v piatok na virtuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN povedal, že je odhodlaný usporiadať olympijské hry v Tokiu na budúce leto ako „dôkaz, že ľudstvo porazilo pandémiu“. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Letné olympijské hry 2020 boli odložené, pretože po celom svete sa šíri pandémia nového druhu koronavírusu, a sú všeobecné pochybnosti o ich budúcnosti.

Japonský premiér J. Suga, ktorý sa ujal úradu minulý týždeň, vo svojom prvom medzinárodnom príhovore na VZ OSN uviedol: „Vynaložím všetku námahu na to, aby som vás privítal na hrách, ktoré budú bezpečné a bez rizika.“

Olympijské hry
Neprehliadnite

Odklad olympiády vyjde Japoncov na šesť miliárd dolárov

Prieskumy ukazujú, že väčšina japonských firiem a verejnosti si nemyslí, že olympijské hry sa na budúci rok budú konať alebo že by sa mali konať. Prieskum zverejnený v júni japonskou stanicou NHK ukázal, že dve tretiny sponzorov nie sú rozhodnuté, či sa budú podieľať na hrách odložených o ďalší rok.

Udržať si domácich sponzorov je po finančnej stránke rozhodujúce a japonskí lídri dávajú horlivo najavo, že olympijské hry sú na budúci rok uskutočniteľné.

Japonskí organizátori však vravia málo o tom, ako môže byť 15 400 olympijských a paralympijských športovcov, členov personálu a predstaviteľov v bezpečí, keď ešte nie je dostupná žiadna očkovacia látka ani liek na koronavírus.