Európu by mohla podľa Európskeho strediska pre strednodobú predpoveď počasia (ECMWF) v decembri zasiahnuť výraznejšia studená vlna, ktorá by tak negatívne ovplyvnila hospodárenie s plynom.

Predpovede ešte nie sú presné

V prípade normálnej zimy by malo byť podľa analytikov v Európe plynu dostatok. Ak ale teploty výraznejšie klesnú, môžu byť vlády nútené prístup k plynu dávkovať, čo by malo negatívny vplyv na priemysel a zamestnanosť, napísal server Politico.

Pravdepodobnosť väčšej studenej vlny v decembri v Európe je podľa služby Copernicus Climate Change Service (C3S) spadajúcej pod ECMWF vyššia, ale predpovede zatiaľ nie sú úplne presné. Trhy s energiami tradične dôkladne sledujú až novembrovú predikciu ECMWF, ktorá pokrýva aj druhú polovicu zimy.

,,Opúšťame teplé leto a vieme, že zimy sa stávajú miernejšími. Ale predpoveď, ktorú dnes publikujeme, ukazuje, že pravdepodobnosť príchodu studenej vlny pred Vianocami je tento rok vyššia ako obvykle," povedal Carlo Buontempo, riaditeľ C3S.

Produkcia obnoviteľnej energie

ECMWF prostredníctvom superpočítačov zhromažďuje dáta z národných meteorologických služieb a vydáva kĺzavé trojmesačné predpovede. Výhľad na počasie v druhej polovici zimy vo februári a marci teda zatiaľ nie je k dispozícii.

Prípadná studená vlna v decembri by bola spojená s vysokým tlakom, ktorý prinesie studený východný vietor a pokles teplôt v Európe.

Buontempo uviedol, že európske vlády by si mali vziať čo možno najviac z dát, ktoré sú k dispozícii, a to nielen aby sa pripravili na možný studený front, ale aj aby dokázali predvídať príchod obdobia s nedostatkom vetra a zrážok, ktorý môže ovplyvniť produkciu obnoviteľnej energie.

Ďalšie dôležité správy

Litovská loď Independence, takzvaná plávajúca jednotka na uskladnenie a spätné splyňovanie skvapalneného zemného plynu (FSRU), by mohla ponúknuť užitočnú prípadovú štúdiu pre tých, ktorých cieľom je odkloniť sa od ruského plynu.
Neprehliadnite

Európsku energetickú krízu by mohli pomôcť vyriešiť plávajúce elektrárne